Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovsta IF FB A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovsta IF FB A-lag Herrar.
FB A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Äntligen seriepremiär efter en lång hård vinter! Vi skulle möta Hidingsta som spelade i femman förra året på deras plan som är kortare än vad den är bred, och den är smalare än vad den är kort…Förstår ni inte det resonemanget så får ni gå om lågstadiet. Planen var mjuk och det sög verkligen i benen, tur att den var så kort, smal och liten åt alla håll. På uppvärmningen spöregnade det dessutom men vi höll modet uppe eftersom Daniel Bodin #10 var tillbaka och spred solsken. Vi pratade om att inte starta slött och oengagerat som hänt flera gånger på försäsongen och att ha olika alternativ när vi äger bollen. Jonsson skulle löpa friskt och Leif skulle vara en wingback, båda sakerna lyckades.
Det var mycket annat som också lyckades: Emil bombade in en retur på Jespers långskott som den sheriff han är. Jonsson språngnickade in ett inlägg som den magister han är och Starsky rundade målvakten som den trollgubbe han är. Krille tog ett rött kort som blev gult i domarens ögon som den finlirare han är. Stefan Neselius satt på läktaren som den trogna supporter han är, läktaren påminner för övrigt om verandan i ”Den sista färden”. De första 30 minuterna dominerade vi spelet och avgjorde nog matchen där. De lobbade in ett slumpmål och 1-3 var det i paus.
Andra halvlek blev 1-1 efter ett straffmål av deras målvakt! En kille i Hidingsta tyckte detta var konstigt och utbrast till sin kompis: Mannen, var gör han här yaaooo? Spontant tycker jag att deras målvakt var den med bäst tillslag i hela laget så det kanske inte var så konstigt yaaooo? Vårt mål gjordes av Erik Jonsson som pressade deras spelare att indianpassa så Jonsson kunde sno bollen och prickskjuta in vårt sista mål. Karlberg försökte göra ett mål och började dribbla och lyckades med 4-5 dragningar men det blev inte hans obligatoriska enda mål för säsongen. Det kommer någon annan match, kanske redan nästa vecka hemma mot Fellingsbro? Adam fick se oss på planen göra en bra kämpainsats när vi inte finlirade längre utan fokuserade på att komma därifrån med 3 pinnar, starkt jobbat pojkar!
Tankar efter matchen: Spelade Bodde i Hidingsta i 5 säsonger för att planen är så liten? Där kan han ju löpa sina 15 meter och ända komma till båda straffområdena. Jag såg att Hunken sneglade mot ”läktaren” hela matchen, han kanske ville sitta där och spela banjo istället? Har Hidingsta de bästa duscharna i länsfotbollen? Hur hann Dagge med köpa en påse snask innan Magnus segervrål hillbillystyle?
3 stjärnor får Jonsson som röstades fram av spelarna. Tar alltid jobbet i spelet och med domaren, kröner detta med 2 fina mål.
2 stjärnor går till Dagge som kommit in i laget på bästa sätt och visar att han är en förstärkning. Förlorade han en enda duell?
1 stjärna går till Krille fick spela på gammal van position i mittförsvaret och tackade med en stark insats. Lika trygg som gamle Maldini, kanske inte, men ändå en bra genomförd match.
| Träning | 3 jan, 01:00 |
| Turnering Lindesberg | 3 jan, 12:00 |
| Träning | 6 jan, 13:40 |
| Skyllbergs IK (borta) | 7 jan, 20:15 |
| Fjugesta IF (hemma) | 22 jan, 20:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera