Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovsta IF FB P-10
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovsta IF FB P-10.
FB P-10
Följ oss för uppdateringar
Sommaruppehåll
Kommande vecka tränar vi som vanligt på tisdag och på torsdagens träningstid är det hemmamatch mot Karlslund. Matchen är också det sista som sker i ordnad regi innan vi tar ett välförtjänt sommaruppehåll under juli månad. Efter uppehållet drar träningen igång på tisdag 1 augusti och på torsdag 3 augusti runt lunch åker kallade spelare på cup.
Veckan därpå är det fotbollsskola och sommarproffs som väldigt många i laget är anmälda till varför vi ställer den veckans träning för att inte bränna oss helt. Ordinarie träningsschema från 15 augusti således. Vi vet inte säkert när höstserien drar igång men det brukar vara skolstartsveckan (återkommer så snart vi vet såklart).
Sommarträning
Under uppehållet ser vi gärna en hel del spontanfotboll men vill också att spelarna håller igång löpsteg och kondition med ungefär två pass i veckan där man springer/lunkar 3-5km ena gången och den andra ägnar sig åt intervaller. Man kan lägga upp det på motsvarande sträcka eller hitta en backe där man (efter uppvärmning) kan köra sina intervaller. Intervallträningen anpassas efter flåset men kan ex.vis se ut på följande sätt: spring i behagligt tempo 30 sek-2 min och därefter nära maxlöpning (utan att tappa fart) i 30 sek-2min följt av gång 30 sek-2 min. Upprepa intervallerna tills du tagit dig igenom sträckan eller känner att det kommer bli svårt att ta sig hem igen;)
Man kan alltid stämma träff med en eller flera lagkamrater då träning i grupp är roligt och kan bidra till att man pushar och stöttar varandra lite extra när det börjar kännas motigt!
/Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera