Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Horndals IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Horndals IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Horndals IF - Slätta SK 1-4 (1-2)
Förlust i dagens match mot Slätta här hemma på Rossliden. Inte lätt att få ihop lag när det är studenthelgsfirande.
Trots förlusten gjorde vi en helt OK match, framför allt i första halvlek som slutade 1-2.
1-2 målet gjordes av Magnus Sjöström i samband med avspark där han från drygt 35 meter lyfte bollen över målvakten som var placerad långt ut. En bedrövlig passningpoäng till Karl-Arne Johansson, fruktansvärt dålig passning som inte gjorde det så lätt för målskytten... ;o)
I andra halvlek kunde de gå ifrån till seger med 1-4, vi stog lite på hälarna i slutet av matchen då vi verkade lite tröttare. Ändå hade vi en hel del chanser till att göra mål, bl.a. ett ribbskott av Ossy Nylander.
Godkänd insats alltså av de tappra som var med denna match. Extra plusbetyg till Johan Fjellström som kämpade på riktigt bra matchen igenom.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera