Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Horndals IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Horndals IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Aspeboda SK - Horndals IF 2-1 (1-0)
Vi har verkligen inte marginalerna med oss. Återigen en bra match av oss trots många förhinder. Vi var verkligen värd minst en pinne. På stopptid kom en chansning av dem som missbedömdes och på efterföljande retur slog de in vinstmålet. Inte rättvist då vi framför allt i andra halvlek gjorde det riktigt bra. T.o.m. motståndare tyckte att vi var värda ett oavgjort resultat.
Horndals mål som innebar 1-1 gjordes i 13:e minuten av andra halvlek. Riktigt snyggt, crossboll ut mot vänsterkanten från Magnus Sjöström till Ali Jafari som direkt slog in bollen i straffområdet till en framrusande Milad Sarwari som beslutsamt forcerade in bollen i mål. Verkligen enligt skolboken!
Tre matcher kvar på säsongen, nästa match på lördag den 13/9 hemma mot Enviken/Svärdsjö med matchstart 15:00.
Vi tränar som vanligt tisdag & torsdag, 18-19:30. Senast på torsdagens träning vill jag som vanligt veta om man kan vara med på lördagens match eller inte.
Fors IK (borta) | 22 sep, 17:00 |
Träning | 23 sep, 18:00 |
Träning | 25 sep, 18:00 |
Stora Skedvi IK (borta) | 29 sep, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera