Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Horndals IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Horndals IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Fors IK - Horndals IF 3-1 (2-0)
Förlust med 3-1 mot Fors efter en väl genomförd match av oss horndalingar.
Alla 3 målen emot oss kom egentligen genom egna misstag på egen planhalva.
I övrigt gjorde vi utifrån våra förutsättningar (med många borta även denna gång) en riktigt, riktigt bra match! Vi låg rätt överlag och gjorde det svårt för Fors att skapa vassa chanser på egen hand.
Än en gång gjorde våra unga killar det riktigt bra och tog för sig på ett respektlöst sätt mot betydligt äldre spelare, detta i kombination med de äldre som bidrog med sin rutin och stöttning till dessa killar. Positiv anda som ger mersmak för framtiden.
Känner faktiskt att Fors har mer att fundera på än oss efter denna match, trots att vi förlorade matchen.
Horndals mål gjordes av pigge Ossy Nylander när han sprang igenom och placerade bollen säkert i mål utan chans för målvakten.
Beröm till alla i Horndals lag denna afton!
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| Slätta SK (hemma) | 13 jun, 09:30 |
| Träning | 16 jun, 18:00 |
| Ludvika FK Old Boys (hemma) | 8 aug, 09:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera