Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Höghedens Slalomklubb
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Höghedens Slalomklubb.
Höghedens Slalomklubb
Följ oss för uppdateringar
Här är lite information om vad alpina kommittén handlar om! Det alpina Sverige är indelat i regioner som i sin tur är indelade i distrikt. Varje distrikt har en Alpin Kommitté som samordnar alla klubbar inom distriktet.
Det finns 5 regioner och vi ingår i region 5 som omfattar hela Götaland. Vårt distrikt heter Bohuslän-Dal. Inom vårt distrikt har vi bara en alpin klubb som är aktiv och det är HSLK.
Region 5 har ett tätt samarbete mellan distrikten och vi har ett ”regionråd” som har möten digitalt ganska frekvent under hela året men givetvis mer inför och under säsongen, i regionrådet finns alla ordförande i respektive Alpin Kommitté. Regionrådet lägger förslag till planering av tränings och tävlingsverksamheten inför varje säsong, det planeras och diskuteras under ”vårtinget” som är ett fysiskt möte någonstans inom regionen, det fastställs sedan under regionens alpina höstmöte som brukar vara i Jönköping i slutet av september varje år.
Under året brukar varje distrikt få inbjudan från SSF (Skidförbundet) för att delta i div möten och utbildningar, där finns möjlighet att påverka utvecklingen och planläggningen för den alpina ungdomsverksamheten för hela Sverige.
Distrikten har också direkt ansvar mot SSF vid arrangemang som tex LVC final.
Vår alpina kommitté består av
Ordförande:
Anders Håkanson
Ledamöter:
Camilla Forsdahl
Arne Johansen
Ulf Godtman
Rickard Quick
Suppleanter:
Petronella Norman
Simon Simonsson
Om man tycker det verkar intressant att vara med i AK ( Alpina Kommittén ) och på så sätt vara med och påverka allt som rör det alpina Svergie från distrikt till nationell nivå så kan man kontakta undertecknad i första hand! man kan även komma med synpunkter och idéer om hur man tycker verksamheten ska skötas även om man inte vill sitta med i någon styrelse. AK har varje år ett Ting ( samma sak som årsmöte) detta annonseras på HSLK:s hemsida.
Med Vänlig Hälsning
Anders Håkanson
Ordförande AK i Bohuslän-Dal
andershakanson@tyfonmail.se
070-6424416
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera