Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hofors AIF P 2014
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hofors AIF P 2014.
P 2014
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Vi är glada och tacksamma att vi har så många spelare på träningarn just nu, igår var vi 21 st.
Vår ambition är att erbjuda träningar där alla får möjlighet att utvecklas som fotbollsspelare.
Eftersom det är lagets första match i helgen var det många som funderade om de skulle vara med och spela.
Den här infomationen gav vi spelarna igår:
Vi är just nu en stor trupp det innebär att vi förmodligen varje match kommer att ha några spelare som inte är med.
Laget har några nya spelare som vi ska förbereda för matchspel på bästa sätt, genom träning, coachning och att kolla på matcher.
Rekommendationen från SvFF är att ha 11-12 spelare med till matcherna så att de som är med får mycket speltid. Vi kommer till viss del att följa rekommendationerna men ibland kanske vi blir färre och ibland någon fler spelare med till match.
För att spela matcher den är säsongen är det viktigt att man kommer och tränar. Att när man är på träning lyssnar på instruktioner och coachning från tränarna, att man försöker göra sitt bästa hela tiden och när vi spelar på träning jobbar för sitt lag och vill göra sina lagkamrater bättre.
Vi informerade också att spelarna ska vara bra lagkompisar på träningarna och kommande matcher, berömma och hjälpa varandra.
Vi tränare kommer att göra vårat absolut bästa för att alla spelare ska ha en bra upplevelse av både träning och match. Vi ser fram emot den här säsongen med bra, utvecklande och inspirerande träningar tillsammans med spelarna.
Vi ser träningarna som det viktigaste momentet i spelarnas utveckling och matcherna som ett träningstillfälle där prestationen är viktigare än reslutatet.
Just nu är planen att inför varje match "buda" de som vi vill ska vara med på match via en nyhet på laget.se. Där kommer man få svara om man kan vara med eller inte. Där löser vi också hur vi transporterara oss till matcherna och precis som förra säsongen får vi hjälpas åt så alla kommer till match.
Har man frågor och funderingar kring träningar och matcher så är ni varmt välkommen att höra av er till Johanna Grönlund 070-5120735.
Mvh
Tränarna
Johanna, Lawder och Thamores
Träning | 4 jun, 17:15 |
Sandvikens IF Röd (borta) | 8 jun, 10:00 |
Träning | 9 jun, 17:00 |
Träning | 11 jun, 17:15 |
Träning | 16 jun, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera