Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Herrings HC A-lag Div 4
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Herrings HC A-lag Div 4.
A-lag Div 4
Följ oss för uppdateringar
Lördagsutflykt till Veddige.
15 + 2 lastade in sig i bilarna för detta lördags nöje, reptiljakt på Halländska bonna landet.
Ombytta och klara erbjuds vi ordentlig uppvärmning med spolning en halvtimma innan nedsläpp.
Herrings är med bra från start, redan efter en minut spelas vår egen Alban #27Alex fri och sätter fullfart ner mot Reptilernas mål, tyvärr får Alex lite för mycket tid på sig och hinner fundera på sitt avslut, ett hårt skott utanför blir det. Alex plockar upp pucken bakom mål och ställer tills svår oreda kring ormboet. På håll ser det ut som om pucken hittar in i reptil boet, men kvällens största reptilhjärnor, de svarta och vita är inte på rätt plats och kan bedöma hur det var. Herrings hänger i och har fortsatt tryck men vi får inte till några bra avslut. Reptilerna lägger sig på fiske vid röd, en taktik som är nära att ha framgång, men Herrings keeper för kvällen #33 legenden Mr Lindmark står för några riktiga prakträddningar och fredar vårt mål fint. Reptilerna kommer mer och mer in i matchen och efter en tilltrasslad situation i vår zon, tillåts reptilerna sätta pucken stolpe in i Håkans vänstra kryss. Efter 12.17 är det dags igen ett backskott från blå, som #33 inte har skuggan av en chans att se, 2-0 är ett faktum. Vi fortsätter att spela bra och tar oss fint upp i anfallszon men lyckas inte skapa något direkt när vi väl är där, vi har väldigt svårt att ta oss in framför reptil boet. Att reptilhjärnorna i svart och vitt dessutom missar både icing och offside, samt hittar offside som inte finns gör inte saken lättare. Det kan lätt konstateras att skridsko åkning är inte det roligaste dessa två vet, då avblåsningarna oftast hörs från en helt annan del av rinken än där pucken för tillfället är. Vi jobbar bra men har fortsatt svårt att komma till avslut, reptilerna fortsätter fiska men allt utan framgång. I slutet av första får #7 "Mini Börje" en riktig smäll och blir liggande men reser sig på 10 och sitter resten av perioden. Snacket i paus handlar om att detta skall vi kunna vända, ut i andra och kör på.
Andra perioden blir ganska händelse lös vi kommer inte upp i den nivån vi vill och våra anfall, blir ganska uddlösa, ofta tvingas vi till avslut utifrån och då utan trafik framför ormboet. Reptilerna, fortsätter fiska och vår #33 the legend fortsätter spela stabilt. En bit in andra kommer en reptil fri, #23"Frogman" hinner inte riktigt med och dyker förtjänstfullt efter pucken. Puck bort och en reptil går i isen, straff tycker de svart vita. Alla av isen endast vår #33 och en reptil kvar, straffen resulterar inte i något och matchen rullar på, till 15:00 då slutsignalen ljuder. Sekretariatet försökte med detta redan i första perioden men då vi lämnade pojklagshockeyn för längesedan fick vi spela ytterligare fem minuter i första och så även nu. Termen ”Learning by doing” har tydligen inte införts på det Halländska bonna landet. Det har för övrigt inte någon musik gjord efter 1980 heller av musikvalet i hallen att döma.
De sista fem minuterna av matchen blev inte händelse rikare, förlust 0-2 slutade det hela.
Ombytta och klara med siktet inställt på Göteborgs uteliv styrdes kosan hemåt, frågan är om inte suget efter drycker starkare än vätskan i våra vattenflaskor påverkade vår insats idag. Mat, Bowling och gyllene drycker väntar, men hur det gick tar vi i ett annat referat.
Matchen får 3 magra sillar av 5
Tre riktigt feta sillar ger vi till #33 ”the legend”
Två feta sillar ger vi till #7 ”Mini Börje” för sitt kontinuerliga slit, Herrings egen Duracell kanin
En fet sill till #15 ”Doc Gäbel” som kliver in på en icke önskad plats och sköter det bra
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera