Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Herrhagens IF Knattegympa Grupp P/F 2020-2022
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Herrhagens IF Knattegympa Grupp P/F 2020-2022.
Knattegympa Grupp P/F 2020-2022
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Nu drar snart knattejympan igång igen för denna säsong.
Första tillfället kommer vara lördag 11/10 kl 9.30-10.30.
Alltså INTE 4/10 som det står i kalendern då vi ledare är bortresta.
Nytt för den här säsongen är att vi kommer vara i Gjutarens sporthall och INTE i Herrhagsskolan som förra säsongen.
Gjutarens sporthall är just som det låter mer en sporthall vilket innebär att det inte finns samma utbud som i en gymnastiksal. Vi vet att hinderbana var ett populärt inslag under knattejympan förra säsongen och ska försöka upprätthålla det även nu men vi får tänka om och försöka hitta lösningarna då det som sagt är ett annat utbud.
Vi som kommer ha huvudansvaret heter Jolin Elfman och Johanna Larsson. Med oss har vi också Erik Back och Helena Levin Gustafsson. Vi alla har våra barn med i gruppen och vi hoppas och vill att ni vårdnadshavare kommer närvara på träningarna där vi kan hjälpas åt att stötta barnen, plocka fram/bort material. Vill man vara med och vara ledare är det bara att hojta till!
Vårt största fokus kommer såklart vara att barnen ska få en rolig timme tillsammans med lek och skoj. Vi tänker oss rörelsebanor, regellekar, och innebandy av något slag. Leka med boll och klubba, känna på att få skjuta i mål. Nu har vi så stor sal så vi kommer kunna göra både lek och mer innebandy.
Det barnen behöver ha med sig är kläder att kunna röra sig fritt i, inneskor alternativt barfota/strumplästen och kanske en vattenflaska om de blir törstiga.
Har ni några frågor eller funderingar kan ni kommentera denna nyhet, annars ses vi 11/10 i Gjutarens sporthall!
Hälsningar
Jolin, Johanna, Erik och Helena
Melker Hjerpe är inte med detta år
RapporteraRapportera
Tar bort er från gruppen Linn
RapporteraRapportera
Kanske en dum fråga, men barnen ska alltså inte ha med sig egen klubba? 🙈
RapporteraRapportera
Isabelle, jag tänker såhär att HAR barnen en klubba de vill ta med så ja varför inte ta med den! Det finns lite klubbor att låna självklart men ser inget hinder till varför man inte kan ta med egen! Men vill understryka då att det är ju annat än ”bara” innebandy då också så de inte tror det bara ska spelas med klubban 😅☺
RapporteraRapportera
Absolut, jag förstår ☺ tack för svar!
RapporteraRapportera
Alicia Karlsson är inte med, så vänligen ta bort mig från denna grupp.
RapporteraRapportera
Kan nämna att vi har en grupp som heter Miniinnebandy, som fortfarande är en Knattegrupp (för födda 2020-2021), men som är lite mer inriktad mot just innebandy och där förväntas man ha egen utrustning (klubba, skor, glasögon). Den gruppen tränar söndagar 09.30-10.30 i Gjutaren och det finns platser kvar där om nån vill vara med där också (eller byta dit)😊 Ingen extra avgift, räcker med ett medlemskap och träningsavgift.
RapporteraRapportera
För att bli tillagd där lägger man en kommentera här eller mailar herrhagensif@hotmail.com
RapporteraRapportera
Om man ens barn är född 2022 finns det ändå möjlighet att vara med i miniinnebandyn? 😊
RapporteraRapportera
Bra fråga! Vi testade 3-4 åringar i miniinnebandyn förra säsongen men justerade till 4-5 åringar inför denna då vi märkte att majoriteten av de yngsta var lite för små. Risken med att hoppa på för tidigt är att man slutar och sen tänker att man redan testat innebandy - Så vill vi inte att det ska bli. Är alltså lite restriktiv - Ser ju gärna att man väntar lite till och istället är supertaggad inför innebandygrupp när man har åldern inne :)
RapporteraRapportera
Okej, jag fattar :)
RapporteraRapportera
Hej! Tänkte bara kolla så jag förstod tidigare inlägget rätt. Vincent är född 2020 och då kan han va med på både innebandy och gympa? Isf är han gärna det :)
RapporteraRapportera
Helt rätt Marcus👍
RapporteraTänker det är dags att du visar gamla lekvattnetsskillsen och hänger med som ledare då också, eller vad tror du?😎
Rapportera
Haha ja du Jonas, det är inte mycket att visa upp så det går väl fort 😉 Jobbar tyvärr varannan helg så lite svårt att ta på mig såna uppdrag för tillfället. Men är gärna med och hjälper till så ofta jag kan så klart!
RapporteraRapportera
Hej! Billie Larsson är inte med, vänligen ta bort mig och Kristofer Swenson ur denna grupp. Tack på förhand!😊
RapporteraRapportera
Ordnar det Bettina.
RapporteraLåter som superbra hjälp varannan vecka Marcus, jag slår dig en signal :)
Rapportera
Vart anmäler man sina barn?☺
RapporteraRapportera
Hahaha, belackar mailen av bara farten😂
RapporteraHemsidan:
laget.se/herrhagensif
Rapportera
Hej! Här kommer en påminnelse om att knattegympan startar på lördag 11/10 kl 9.30. Varmt välkomna!
RapporteraRapportera
Hej! Liam som ska vara med i gympan kommer inte närvara nu den 11/10 pågrund av sjukdom. Vet inte om man behöver meddelade detta men vi kommer närvara nästa gång.
RapporteraRapportera
tack då vet vi! Krya på er ☺ vi ska prata ihop oss om hur det ska vara med att säga till om man ej kommer eller inte. Lägger ut info när vi ser vart vi hamnar!
RapporteraRapportera
Hej! Erik kommer inte på gympan 11/10 då han är bortrest
RapporteraRapportera
Hej, Nils L kommer inte heller då vi också är bortresta
RapporteraRapportera
Hej, Ellie är tyvärr förkyld och kommer inte idag.
RapporteraRapportera
Hjalmar kommer 👍😊
RapporteraRapportera
Selma B kommer inte idag pga sjukdom.
RapporteraRapportera