Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Henåns IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Henåns IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Henåns IF:s A-lag avslutade säsongen magnifikt!
Trots redan säkrad serieseger så blev det ingen loj och tempofattig tillställning på Grohedsvallen när Henån skulle avverka sin sista seriematch i division 5 för året och förhoppningsvis för många år framöver.
Henån öppnade i ett rasande tempo och Grohed/Ljungskile såg ut att helt bli tagna på sängen när gästerna ven omkring på planen som den värsta höststorm.
Innan två minuter var spelade jobbade Henån fram sin första hörna. Emil Johansson lägger hörnan från höger och Tommy Johansson kommer upp högst av alla, får en perfekt träff och nickar ned mot mållinjen men Grohed/Ljungskiles målvakt Jacob Aleniusson gör en störtdykning och får precis handen på bollen.
Minuten senare skjuter Alexander Wingdén från vänsterkanten mot bortre krysset som målvakten med nöd och näppe kan tippa till en ny hörna.
På nästa hörna är det Martin Johansson som kommer högst av alla men hans hårda nick far strax över ribban.
Henån fortsätter trycket mot hemmalagets mål och i femte minuten spelar Emil Johansson fram Glenn Johansson som i friläge sätter 0-1.
Fram till avsparken efter målet hade Grohed/Ljungskile inte haft bollen över mittlinjen en enda gång.
Det skulle inte bli många besök på Henåns planhalva sen heller….
I nionde minuten har Marcus Johansson tagit sig över på högerkanten, spelar in till Philip Nilsson som i sin tur passar vidare till Glenn Johansson som skjuter ett bra skott från 15 meter, målvakt räddar men släpper ifrån sig retur och då har Marcus Johansson påpassligt tagit sig in i straffområdet och dundrar in 0-2 i nättaket.
Henån fortsätter att pumpa på och har många utsökta uppspel, väggspel och kombinationer som får den medresta publiken att glädjas och jubla.
I 21:a minuten inträffar en olycklig kollision mellan William Stahlin och Groheds Mattias Persson. Båda två blir tvungna att avbryta matchen. William med spräckt ögonbryn får åka iväg för vård och Mattias blir kvar vid sidan om resten av matchen. Båda två rapporteras senare må hyfsat bra.
Efter detta avbrott på fyra minuter, som domaren sen gömde lägga till, kommer sen spelet igång. Jo, men bara i 55 sekunder för då kommer nästa smäll. Marcus Johansson får en tryckare på näsan, matchen avbruten (dock inte näsan), men kommer strax igång då det denna gång endast blev lite näsblod och Marcus kan fortsätta spela. Det ska också sägas att det vid båda tillfällena var olyckshändelser och inga brutala närkamper.
Det blev lite avslaget spel några minuter efter detta men sen kom Henån igång igen med samma frenesi och frejdigt spel.
I 31:a minuten slår Alexander Wingdén en hörna från vänster, Tommy Johansson högst igen och denna gång kan ingen hindra honom från att vackert nicka in 0-3.
Unge Mattias Wilson, som ersatte William Stahlin, visar upp sitt kunnande i 40:e minuten då han tar sig fram på högerkanten slår ett inlägg över Groheds försvar och över alla framrusande Henånspelare till en fristående Marcus Johansson vid bortre stolpen som gör ett av sina få nickmål i karriären (hittills).
0-4 till Henån står sig halvleken ut och med tanke på hur Henåns andra halvlekar sett ut under hösten så kunde nog alla konstatera att bortasegern var ett faktum, frågan var bara, med hur många mål?
En annan fråga på läktarplats i paus var också vem av kusinerna Glenn och Marcus Johansson som skulle vinna interna skytteligan. Det kan nämligen också avgöra vem som ska vinna den prestigefyllda och penningstinna tävlingen Henån-tipset!
Med 45 minuter kvar av säsongen har båda gjort 24 mål vardera.
Henån börjar andra halvlek som så många gånger förr, verkligen i full fart, och det tog inte mer än fyra minuter innan det blev mål. Glenn Johansson frispelar Marcus Johansson som helt fri med målvakt och osjälviskt petar bolen i sidled till Philip Nilsson som bara har att lägga bollen i öppet mål till 0-5.
En bit in i andra halvlek byter tränarduon Nilsson/Wilson ut de båda skyttekungarna till förmån för a-lagsdebutanterna Lars Svanberg och Max Tapper. Dessa två gör ett fullt godkänt inhopp och kommer riktigt bra med i spelet. Visserligen blir det naturligtvis en skillnad, men ett bra tillfälle att lufta några av framtidens spelare i Henån. Under mittendelen av andra halvlek får Grohed lite fler tillfällen att komma upp i banan och kämpar även till sig ett par frisparkar i bra lägen som Henåns målvakt Joppe Karlsson verkligen får anstränga sig till det yttersta för att rädda.
Med kvarten kvar kommer Glenn/Marcus in igen och genast kommer målchanser på rad.
I 77:e minuten har Henån ett uppspel från backlinjen med flera följande bra passningar på mitten. Till slut hamnar bollen hos Marcus Johansson som springer sig loss på vänsterkanten får till ett perfekt inlägg med vänsterfoten till Philip Nilsson som från straffpunkten nickar in 0-6. Oj, vilket vackert anfall.
Snabbe mittbacken Mattias Söderberg kommer sen med i anfall efter anfall och är så nära att vid några tillfällen göra sitt första mål för säsongen, men mamma Monica på läktaren är mer frågande över vad han egentligen har att göra där på ”fel” sida mittlinjen.
Istället ska Philip Nilsson få avluta Henåns målskytte med att göra ett äkta hattrick då han i 84:e minuten sätter 0-7 efter frispelning av Alexander Wingdén.
Henån hade denna match 32 avslut varav 18 på mål, motståndarna hade 5 avslut varav 3 på mål.
Grohed kan däremot glädja sig åt att vinna frisparksstatistiken. Man fick 18 till sin fördel, Henån endast 9.
Vi tackar Henåns a-lag för denna fantastiskt genomförda säsong.
Henån avslutade med 14 segermatcher i rad och har under året satt många rekord för Henåns a-lag när det gäller poäng, gjorda mål osv.
Men det mest häpnadsväckande rekordet är enligt mig följande:
Under andra halvan av serien, de sista elva matcherna, så har Henåns IF:s A-lag i andra halvlek gjort 36 mål och släppt in 0!
Man har alltså hållit nollan i 495 minuter(+ tilläggstid), 11 st. sista 45 min i rad.
Matchens lirare 3p. Tommy Johansson
Matchens Joker 2p. Philip Nilsson
2 p: Mattias Söderberg
2 p: Emil Johansson
1 p: Marcus Johansson
1 p: Glenn Johansson
Laget:
Joppe
Viktor H –Martin– Söder – Alexander W
Philip – Tommy – Emil
William – Glenn – Marcus
Max – Lars – Mattias W
Vid pennan// Ingvar
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera