Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Henåns IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Henåns IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Omgång 5 i division 6 Bohuslän södra och lite av ett derby geografiskt då Bokenäs IF från fastlandet kom till Orust för möte.
Bokenäs IF visade sig direkt i matchinledningen vara ett starkt fysiskt lag som spelade en fotboll som var lite mer rak och längre än vad vi försöker spela.
Vi tar ledningen i minut 13 genom Edvard Olsson, ett mål med mycket känsla då Edvard från 16 meter lyfter bollen snyggt över Bokenäs målvakt in i nätmaskorna.
Sammanfattar man matchen så är det en jämn match spelmässigt med mest chanser för bortalaget. Vi räddas vid flertalet tillfällen av duktige målvakten Emil Dokken. Några skott utifrån samt några frilägen räddas och framförallt är det i slutet av matchen som Bokenäs har ett tryck emot oss.
Till slut vinner vi matchen och håller nollan vilket alltid är skönt.
En stark laginsats såklart, bra jobbat killar. Nedan summeras poängfördelning;
3p Emil Dokken - första nollan och flera högkvalificerade räddningar från Emil.
2p Edvard Olsson - lyfter laget med sin inställning till match och toppar det med avgörande målet med mycket känsla.
1p Johan Öhlander - spännande spelare med sin snabbhet. Vid flertalet tillfäller kommer Johan till offensiv del av plan från sin vänsterbackposition och skapar oro i bortaförsvaret.
// Mats Ohlsson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera