Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Henåns IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Henåns IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Henåns IF vann sin första bortamatch för året men det satt hårt inne.
Henåns IF gästade på lördagen Stensnäsvallen i Bovallstrand som bjöd på en härligt grön, kortklippt gräsmatta. Visserligen var det lite för mycket små ojämnheter som deras pedantiske planskötare påpekade men för spelare och publik var det mer än godkänt.
Solen sken men en iskall vind gjorde att värmen aldrig kunde infinna sig denna strålande vårdag.
Innan avspark konstaterades att tre spelare från startelvan i förra veckans målkalas mot Grohed/Ljungskile inte var med på laguppställningen denna omgång. Det hade även gjorts en ändring på tröjor då välväxte och muskulöse Martin Johansson inte fick plats i tröja nummer 3 utan fick byta med lite tunnare Fred Gustavssons nummer 9.
Detta hindrade inte Fred att i högsta grad höll på att vara delaktig i en av historiens snabbaste mål, för efter 16 sekunder satt bollen i Bovall/Hunnebos nätmaskor men då hade assisterande domaren upptäckt en offside.
Det skulle ändå komma ett tidigt mål. Henån fick en frispark på vänsterkanten i höjd med 16-meterslinjen.
Alexander Wingdén satte en hög boll mot mål där Tommy Johansson var högst och nickade in 0-1 utan chans för målvakt.
Bara ett par minuter senare ryckte sig Alexander Wingdén sig loss från sin bevakare på vänsterkanten och sköt ett skott från 20 meter som slickade ovansidan ribban vid första krysset
Henån fortsatte ha kommandot, var först på alla bollar och kom i flera anfall på alla fronter.
Efter hand bedarrade övertaget och offensiven, hemmalaget fick mer att säga till om på mittfältet och Henån verkade lite ängsliga.
Det blev inte bättre av att mittbacken Mattias Söderberg i detta läge fick utgå på grund av fotskada. Anfallsspelaren Glenn Johansson fick då tillfälligt ta jobbet som mittback och då passade Fred Gustavsson på att springa ifrån Bovall/Hunnebos försvar och i friläge sätta 0-2 i 21:a minuten.
Men säg den glädje som varar, för två minuter senare uppstår ett missförstånd i Henåns nykomponerade backlinje så att Daniel Mattsson får friläge och kan reducera till 1-2.
Detta gav hemmalaget energi och spelet kom sen att bölja fram och tillbaka med lite småchanser för båda lagen. Resultatet 1-2 står sig halvleken ut.
Henån brukar göra bra andra halvlekar med sin starka fysik och förmåga att justera sitt grundspel utifrån hur motståndet har agerat i första halvlek, men det hördes i mumlet från åskådare (8 från Henån och 16 från Bovallstrand) att enligt deras åsikt kunde detta nog sluta hur som helst.
Själv var jag övertygad om att Henån skulle dominera totalt i andra.
Oj, vad fel jag hade och vad rätt alla andra fick!
Visserligen började Henån mycket starkt efter paus men när det inte blev någon utdelning i form av mål så såg hemmalaget chansen att ta poäng eller till och med vinna mot det tippade topplaget Henåns IF.
Bovall/Hunnebo trillade riktigt bra boll emellanåt och ja, någon dominans från Henån var det ju inte tal om.
I 64:e minuten kom så en avgörande händelse. Bovall/Hunnebo fick ett friläge men Henåns målvakt Simon Olsson kom ut perfekt och gjorde en lysande räddning.
Detta visade sig bli en väckarklocka för Henåns spelare samtidigt som Bovall/Hunnebos spelare verkade springa omkring och gräma sig över den missade chansen.
För efter detta kom äntligen dominansen (och jag fick lite rätt).
Henån började springa igen och skapa chanser med en härlig offensiv.
Emil Johansson la en frispark som Glenn Johansson nickade strax utanför vänstra stolproten,
Tommy Johansson sköt ett skott från 20 meter som smet strax utanför,
Alexander Wingdén la en hörna som Viktor Hallqvist nickade strax utanför högra stolproten
och till slut spelar Leo Hedenblad fram Glenn Johansson som skjuter in 1-3 i 85:e minuten.
Sen spelar Henån bara på säkerhet tiden ut, tar tre nya poäng och behåller sin serieledning.
Starkt gjort av Henån att ta tre poäng trots att spelet inte fungerar som man vill. I år behöver man inte tio målchanser för att göra ett mål, så avslutsträningen verkar gett resultat och att spelet snart ska klicka igen är jag inte orolig för, det är svårt nu i början när underlaget växlar från naturgräs till konstgräs och från mjukt till hårt underlag.
Lite oroande är det med alla småskador på flera spelare men desto starkare att ta sig segrande ur sådana bekymmer.
Funderade på att först skriva referat och sedan klippa gräs men med tanke på att jag inte brukar vara färdig med min pekfingervals förrän vid halvtvå på natten kanske inte mina grannar skulle uppskatta en gräsklippare så dags, så det fick bli omvänd ordning.
TIPS! Läs för övrigt gärna referatet från Henåns Damlags första seger på över 1000 dagar. Det är mycket välskrivet, humoristiskt och underhållande.
.
Bra domare var Stefan Cosic som för övrigt hade en lättdömd match då båda lagen spelade disciplinerat.
Matchens lirare: Tommy Johansson
Matchens joker: Simon Olsson
2 p Ludvig Martinsson
1 p Glenn Johansson
1 p Martin Johansson
Laget:
Simon
Ludvig – Martin J – Mattias S – Viktor H
Philip – Tommy – Emil
Fred – Glenn – Alexander W
Oskar – Leo – Jerry
Vid pennan// Ingvar
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera