Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Henåns IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Henåns IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
På långfredag spelade Henåns IF träningsmatch mot Herrestads AIF på Undavallens konstgräs.
I en trevlig tillställning spelmässigt men i ett gråmulet, ihärdigt småregnande slutade matchen till slut oavgjort, 3-3!
Henån chockstartade med hög press och skapade ett par riktigt feta chanser de inledande minuterna men första gången hemmalaget kom över mittlinjen tog man sig också ända fram till straffområdet och även tryckte ditt ett skott som satt alldeles intill högra stolpen och 1-0. Snacka om effektivitet!
Resten av första halvleken bjöd på småtrevlig fotboll från båda lagen där det i mina partiska ögon såg ut som att Henån ändå var det stabilare och bättre laget.
Ändå lyckades Herrestads AIF utöka ledningen till 2-0 i 42:a minuten med ett rungande skott i nätmaskorna efter ett fint inspel bakåt från kortlinjen.
Henåns spelare deppade inte ihop för det utan i första halvleks sista minut utförde Alexander Wingdén en makalös passning som skar genom hemmalagets försvar till snabbe Mattias Adebahr som rundade målvakt och satte bollen i nät och reducerade till 2-1.
Andra halvlek hade knappt börjat förrän Herrestad utökade till 3-1 genom ett skott från sidlinjen som gick i en båge över Henåns målvakt och in i bortre krysset!
Nu hade hemmalaget en bra period och dominerade spelet men Henåns försvarsarbete var kompakt och riktigt bra. När sen Marcus Johansson i 70;e minuten klämde till med ett skott i vänsterkryss och återigen reducerade för Henåns IF, denna gång till 3-2, så tog Henån över matchbilden.
Nu fick Henånspelarna energi och man visade, liksom i tidigare matcher, att moralen är hög och att man är mycket starka sista 30 minuterna. Man pumpade på och det var närmast panikartat i Herrestads elva. Till slut kom också kvitteringen. Fred Gustavsson var påpassligt framme vid bortre stolpen och stötte in 3-3 när Mattias Adebahr sköt ett inlägg på marken.
Det slutade oavgjort och äntligen gör Henån en stabil match i 90 minuter. Det har varit lite svajigt av och till i tidigare matcher men nu fungerade försvarsarbetet bra över hela planen.
ALLA spelare i Henån ska ha en eloge för det lagarbete man utförde och då menar jag ALLA, även de som satt på bänken och var avbytare eller de som blev utbytta. Härlig stämning och ansvarstagande.
Henån hade flera spelare borta som känns ordinarie i en startelva men de som nu fick chansen tog verkligen vara på sin möjlighet att konkurrera om en plats.
Bra domare var Philip Lundh, Uddevalla som också hade god hjälp av sina assisterande domare på sidlinjerna.
Laget:
Joppe
Anton – Viktor H – Mattias S – Alexander W
Ludvig– Martin J – William
Mattias A – Glenn – Marcus
Adde – Fred – Oskar – Emil D
Vid pennan// Ingvar
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera