Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Henåns IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Henåns IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Denna veckan är det återigen bortamatch, och det är dessutom söndagsmatch när Henån beger sig till vackra Gullmarsvallen för att möta Lysekil
"Söndagsmatch är lite segt, man får vänta så länge på matchen ;) Men det får väl tas som möjlighet till att göra en perfekt uppladdning! Då är det väl lite sämre tajming med tanke på att andralaget spelar samtidigt. Vi har dessutom en del spelare borta (resor, skador och sjukdomar) så jag får passa på att rikta ett tack till de spelare som ställer upp, framförallt till andralaget på söndag, trots lite begränsad träningsmängd när andra saknas!
Men om vi återgår till a-laget så kommer vi från en ganska svag insats mot Morlanda. Det var en match där vi hade ett kraftigt spelövertag, mycket med anledning av Morlandas självvalt defensiva balans i laget, vilket inte omsattes i samma övertag i chanser där det var ganska jämnt fördelat. Det bjöds på alldeles för många enkla tekniska och taktiska misstag av oss för att vi ska kunna ge laget godkänt för den matchen. Det mest positiva var väl att vi trots allt fick med oss en poäng trots en dålig insats och underläge! Personligen var det skönt att (äntligen) få trycka in ett mål, även om det får betraktas som något av definitionen på ett skitmål...
Det är fortsatt jämnt i tabellen, med fyra lag i botten som är lite efter de övriga. Munkedal har gjort ett litet ryck i toppen men där bakom är det mycket tajt. I den gruppen strax bakom ligger både Henån och veckans motståndare Lysekil! Lysekil hade en svag inledning på säsongen men har efter de första matcherna visat bättre takter och därmed stigit upp till ett bra läge i serien. Det är alltid tufft att få med sig poäng från Gullmarsvallen och framförallt tre stycken, vilket givetvis är förhoppningen!
Lysekil har ett lag som brukar vara tungt att möta och så kommer det säkerligen att vara imorgon också. Offensiva spelare med bra och smarta lösningar är något som vi också behöver vara vaksamma på!
Fokus för vårt vidkommande blir att utveckla det som vi inte lyckades med senast - vi behöver ha bättre utförande på passningar och uppspel, framförallt från de bakre positionerna så att spelarna högre upp får vettiga bollar att ta hand om... Eftersom det är lite ändringar gentemot senast blir det också en viktig punkt att få med alla spelare som kanske gästspelar på lite nya positioner och vi verkligen jobbar som ett lag. Om det klaffar så ska vi nog ha bra chans att ta med oss några poäng hem!"
#6
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera