Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hedareds BK Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hedareds BK Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
Det blev till stor del ett nytt lag till denna turnering och vi fick därmed ändra om en del sedan borgstena.
Motståndet för dagen var Norrmalm, FC Tranan och Tvärred/Vegby.
Hedared - Norrmalm 1-0 (Jonathan Larsson)
En match som vi försvarar oss riktigt riktigt bra och spelar på kontringar. Norrmalm är spelförande men de gånger vi tar oss till anfall så blir det riktigt farligt. Vid ett par tillfällen gör Norrmalms målvakt räddningar av en annan värld.
Till slut skapar vi dock ett anfall som avslutat med att Jonis spelas fri av Coffe och kan säkert lägga in bollen i målet.
Resten av matchen blir mycket boll för Norrmalm men utan att skapa riktigt bra chanser. (utöver en som räddas fint)
FC Tranan - Hedared 2-0
Våran sämsta match för dagen där det känns som vi visar för mycket respekt för futsal-laget och det har man inte råd med. För övrigt skall nämnas att de var inte speciellt bra. Vi sjunker för lågt och låter dem ha boll nästan hela matchen.
Till slut efter cirka halva matchen så lyckas vi inte freda oss längre och de får in 1-0.
I slutet av matchen får vi äntligen fast bollen en aning mer och när vi försöker skapa chanser så med sekunderna åker vi på 2-0 då vi chansat med att ta ut målvakten.
Hedared - Tvärred/Vegby 1-1
En match som jag tycker var väldigt jämn slutade som sagt 1-1 men det var mycket nära vi lyckades vinna till slut.
Efter ett par minuter gör T/V 0-1 och målet känns onödigt. Vi repar oss snabbt och resterande del av denna match är vi riktigt bra och båda "kedjorna" levererar målchanser. Vi trycker på och är nära mål flera gånger.
Med cirka 3 minuter kvar kommer målet via en passning från mitten (av Jonis?) till Claes Badh som vänder om och skjuter in bollen över målvakten (givetvis ett otagbart skott av veteranen i laget)
Målet gör att de sista minuterna blir väldigt öppna och det är lite halvnervöst spel av båda lagen.
Slutet blir dock nervkittlande då vi med 4-5 sekunder får bollen nära T/Vs mål och lyckas få in bollen. Dock hade tiden precis gått ut och utan att "tutan" ljudit så visste vi inte om vi vunnit eller ej men tiden var ute och matchen slutar 1-1.
Detta gjorde att vi behövde resultaten/målskillnad med oss i sista matchen i gruppen men så blev inte fallet och vi slutar trea i gruppen. Efter omständigheterna och en del bortfall av några av våra tekniska/bollskickliga spelare så får denna turnering anses som mycket godkänt om jag får bedöma!
Vårat försvarspel måste nämnas igen tycker jag då vi släpper in väldigt lite mål(över båda turneringarna) och i 99 % av fallen så kämpar alla och ger sig aldrig. Mycket bra!
Nu är inomhusturneringarna slut för våran del och vi siktar vidare!
| Öxabäcks IF (hemma) | 31 maj, 16:00 |
| Norrmalms IK (borta) | 4 jun, 19:30 |
| Hajoms IF (hemma) | 14 jun, 16:00 |
| Byttorps IF (hemma) | 28 jun, 16:00 |
| IFK Örby (hemma) | 1 jul, 19:00 |
Bra jobbat gubbar såg bra ut kör nu på och hoppas att alla ny kommer trivas och det blir några fler också :)
RapporteraRapportera