Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hästveda IF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hästveda IF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Så fick vi då äntligen spela en fotbollsmatch som bjöd på det bästa när det gäller vädret. Sol och värme och en grön fin fotbollsplan inbjuder ju till spelglädje och fin fotboll. Matchen idag mot Edenryds if som är nykomlingar i div.5 har haft en tuff start på serien men Hästveda IF har haft svårt mot detta laget tidigare. Hästveda IF fick återvända hem ifrån Fjälkinge med 1 poäng och 0-0 vilket alla anser var mycket magert resultat efter massor med chanser.
Därför var det två hungriga lag som ville kriga för att skaffa poäng och släppa måltorkan. En fysisk match blev det med mycket med känslor både på plan och vid sidan om. Den första halvleken bjöd inte på något skönspel från något lag utan det ersattes med kamp och vilja. Om man säger så att Hästveda If försökte att bjuda på mer fotboll än våra motståndare så kändes det.
I den andra halvleken fick våra killar igång en press långa stunder och nu skapades rejäla chanser som nog borde suttit i nätet ett par gånger. Tex. minns vi då tre olika spelare skapade en trippel chans men mv. och stolpe var ivägen.
Som supporter är det ju alltid jobbigt i detta läget 0-0 på tavlan killarna skapar målchanser men inget mål. Så kan det ju komma denna kontring och vips så ligger man under istället.
Men idag blev det inte så för i den 62.e min. lägger vår duktige Samuel Hansson upp bollen efter en frispark ca. 8 meter utanför straffområdet. Han tar gått om tid på sig och ser otroligt fokuserad ut. Så kommer skottet som skruvar sig över muren lurar målvakten och så sitter den i höger krysset. Ett klassmål som kanske blir årets mål på Björkvallen vem vet. Tack Samuel för detta konstnummer.
Mer chanser skapades resten av matchen och nu även av Edenryd. Ett par lägen i vårt målområde blev jobbiga.
Måste nu lyfta fram vår fantastiske målvakt Viktor Winroth en ung kille som efter ett längre uppehåll kom till oss bara någon vecka innan seriepremiären och började i vårt lag. Efttersom vi i det läget inte hade någon målvakt plötsligt så blev han en räddare. En kort målvakt men med en otrolig energi och speluppfattning . Fokuserad hela tiden under matchen och är blixtsnabb att sätta igån spelet. Vår Viktor imponerar på många och vi tackar att vi har dig i vår trupp. Vill ge honom lite av matchhjälte rollen idag faktiskt då han gjorde kanoningripande på ett uppoffrande sätt särskilt i slutet av matchen.. En smäll på slutet som innebar ett besök på akuten ikväll hoppas vi alla skall lösa sig utan större problem. Vill ge hela laget beröm idag som det nu känns att man börjar komma in det gamla Hästveda IF spelet vilket innebär att det skall vara riktigt jobbigt för alla lag att möta våra killar i HÄSTVEDA IF
Nu vilar laget sig till lördag då vi åker till Broby och får möta våra div.4 motståndare från 2023. Som serien ser ut nu håller det jag har skrivit innan att här slår alla lag varandra. Detta innebär att man får ladda och fokuserar lika mycket till alla matcher och inte titta på vilket lag man möter.
önskar trevlig fortsättning på veckan !
Vid pennan Jan Olof Olsson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera