Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hassels IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hassels IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Hassels IF tar nya tag och är redo för ännu en premiär i Div 5 Medelpad. Vi startar säsongen med en bortamatch mot Viskan kl. 16.15 på Westhagens IP. Efter en vår där vi fått många nya spelare och tränat flitigt, ser framtiden ljusare ut än för ett år sedan då vi kämpade för att överleva som lag och förening.
Vi har deltagit i Sundcupen och spelat fyra träningsmatcher med blandade resultat. Den senaste tiden har vi tränat bra och är nu redo för premiär. Det ska bli spännande att se vad vi kan åstadkomma denna säsong.
Nyförvärv: Vi välkomnar Ahmed Cheroud, Benedek Szantho, Behere Mebrathom, Daniel Ababh, Javad Tarrah, Morteza Naibi, Samuel Natan, Sayed Mohammad, Sefulla Naghib, Yonas Tesfamaryam, Marianayo Grebreminale, Ermias Asmelash och flera andra som gör comeback från Västernorrlandsområdet. med flera
Ännu ej spelklara är Timor Karmy (Kraftfull) och Hugo Jakobsen som studerar i Stockholm. Vi hoppas att några som nu studerar på annan ort också ansluter i början av juni.
Förluster: Vi har tyvärr förlorat Yhannes Abera som flyttat till Norge, samt Adam Gacsalyi, Samuel Samaniemi och Isac During Cole som alla gått till Svartviks Utvecklingslag.
Vi har delvis ett nytt lag igen från förra året då många nya spelare har tillkommit. Vi har haft en betydligt roligare vår med fler spelare på träning och match. Vi ser fram emot en ny säsong där vi ska försöka spela bra fotboll och skapa en sammanhållning i gruppen så att vi alla har roligt tillsammans.
Div 5 i år spelas i en rak enkel serie där uppflyttningsplatserna till Div 4 kommer att avgöras i ett slutspel på höstkanten.
Ledarmässigt startar vi säsongen som vi avslutade förra med mig själv, Seth Larsson, som sportchef/tränare tillsammans med Kenneth Jansson och Hans Plank som ledare. Vi kommer under säsongen att stärka upp ledarstaben med några till.
Vi siktar på övre halvan och ser fram emot att se vad vi kan åstadkomma på höstkanten.
Kom gärna och titta idag 1/5 på Westhagen
Östavalls IF (borta) | 4 jun, 19:00 |
Träning | 9 jun, 19:00 |
Essviks AIF (hemma) | 11 jun, 19:00 |
Sidsjö-Böle IF 2 (hemma) | 15 jun, 18:00 |
Stöde IF (borta) | 18 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera