Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Härnösands SK Division 2 Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Härnösands SK Division 2 Damer.
Division 2 Damer
Följ oss för uppdateringar
Härnösands SK förlorade seriepremiären mot IFK Östersund med 0-1 (0-1) i division 1 Norrland på Högslättens IP i måndags. En match där nykomlingarna från Härnösand mycket väl kunnat haft med sig åtminstone ett poäng. Chanser saknades inte.
- Jag är nöjd med tjejernas spel, de bjuder verkligen upp och tycker att vi är värd att vinna idag. Men vi gör inte mål på våra chanser, säger tränaren Mats Egland.
Härnösands SK fick en mardrömsstart i premiären. Natalie Johnsson gjorde 0-1 i tredje minuten och nykomlingarna fick inte den start man önskade sig.
- Vi stod lite på hälarna och var lite tagna av stundens allvar, säger Egland.
IFK Östersund, som har tre säsonger med sig i bagaget i division 1 Norrland, öppnade starkast även spelmässigt. De rullade bollen bra till varandra och skapade tre-fyra målchanser i första halvlek. Fast HSK åt sig in i matchen mycket tack vare sin löpstyrka och lite förändringar i laget.
- Vi lät dem dominera. Vi fick göra några förändringar så vi låg närmare varandra på innermitt och räkna in lite bättre, Tjejerna kom också in i matchen ju längre matchen led, så de kämpade sig in i tillställningen.
Alma Davis fick en fin passning ifrån Emma Wessling, men målvakten Kelsey Devonshire gjorde en av många fina ingripanden i matchen och räddade den situationen till hörna. Även Linnea Strand hade en farlig målchans innan domaren blåste av första halvlek.
- Deras målvakt var lite av matchens lirare, hon var väldigt duktig. Tyvärr fick vi inte hål på henne, säger Egland.
I andra halvlek fortsatte HSK att skapa målchanser utan att ta vara på dem. Olivia Strand hade ett skott där Devonshire räddade. Vi noterade en nick utanför målramen samt att Alma Davis sköt ett nytt skott över målet.
- Det lyste igenom litegrann vår orutin. De spelade väldigt smart, men trots det tar vi över spelet. Jag var inte beredd på att vi skulle ta över spelet som vi gjorde. Vissa situationer, som fasta situationer och vissa detaljer i spelet, kunde man se skillnaden mellan lagen.
Vad spelmässigt tar ni med er inför kommande matcher?
- Att vi faktiskt kunde föra spelet, framför allt i andra halvlek. Vi kunde hålla i bollen och kommer till avslut, vi skapar bra lägen.
Någon spelare du vill plussa för?
- Blossom Davis kämpar oerhört och vann mycket boll på mitten, säger Mats Egland.
MATCHFAKTA
Målen: 0-1 (3) Natalie Johnsson.
Domare: Jorge Torres
Publik: 65
Hör Nora Haglund efter förlusten
Mats Egland efter matchen
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera