Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Harg/Östhammar FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Harg/Östhammar FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Div 6 Östra
Knutby IF - Harg/Östhammar FF 1-2 (0-1)
HÖFF fortsätter att vinna
Bortamötet mot svårspelade Knutby IF slutade med uddamålsseger för HÖFF
Matchen inleddes mycket avvaktande, och den kraftiga blåsten bidrog till att skönspelet lyste med sin frånvaro. Efter en kvart så skapade bortalaget ett par stora målchanser, men det dröjde till den 19 minuten innan Joakim Johansson gjorde det första målet. Han snodde bollen fräckt av hemmaförsvaret, och satte sedan bollen säkert i mål. HÖFF:arna hade sedan ett klart övertag resten av halvleken, men resultatet stannade vid 0-1.
Den andra halvleken började med ännu mer dominans av bortalaget, och i den 50:e minuten så kom årets mål Svärdens IP. Det var återigen Joakim Johansson som efter en rensning från hemma försvaret mötte på helvolley, och bollen seglade otagbart in bakom en chanslös hemma keeper. Efter det så radade HÖFF upp flera stora målchanser, och publiken bara väntade på fler bortamål. Men målen uteblev och istället så kom reduceringen från hemmalaget som en riktig kalldusch, efter en "Rembrandt" av bortamålvakten så kunde bollen rullas in i öppet mål. Nu vände matchen totalt, och det byttes chanser på löpande band, men bortamålisen revanscherade sig och räddade säkert flera skott. När domarens pipa ljöd för full tid så stod det 1-2 på resultattavlan. Det här blev en onödigt spännande match, men det var ett klart rättvist resultat. Nu toppar HÖFF serien med 7 poäng före närmast lag. Nu väntar åter en tuff match, det är derbyt mot Upplands/Ekeby som spelas på Idrottsparken i Östhammar.
| Träning | 28 jul, 19:00 |
| Träning | 30 jul, 19:00 |
| Vaksala SK 3 (hemma) | 31 jul, 19:00 |
| Träning | 4 aug, 17:00 |
| Träning | 6 aug, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera