Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Harg/Östhammar FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Harg/Östhammar FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev förlust med 1-2 mot Edsbro. Edsbro lade grunden till sin seger under de 17 första minuterna. Detta trots att vi hade lovat varandra att vi inte ska släppa in dem i matchen från början. Första halvlek är inte mycket att skriva om. Det blir bättre sista kvarten då vi får fram "blåstället" och börjar jobba.
Inför andra halvlek så lovar vi varandra att vi ska ge järnet direkt ifrån avspark. Detta gör vi också mot ett starkt kämpande Edsbro försvar. Det blir inte förrän i den 72:a minuten vi får in en reducering på straff. Efter detta så är det oehört mycket vilja ifrån oss att åstadkomma en kvittering. Detta lyckas tyvärr inte och det är ett mycket besviket lag som går till sommarvila. Ska man sammanfatta denna match och fösöka att hitta det positiva så är det andra halvlek (och sista kvarten i första) som vi visar att det finns stolthet i oss även när det går tungt och försöker att fighta oss in i matchen. Tyvärr så lyckas vi inte slå hål på Edsbro.
Det kan nu vara skönt att få vila i 2 veckor ifrån fotbollen för att sedan börja träna inför en mycket lyckad höst.
Slutlresultat: HÖFF-Edsbro 1-2 (0-2)
Målskytt: Marcus Eriksson (straff)
Ska också tillägga att det kändes lite tungt att åka på träning dagen efter men att man får tillbaka energin när man möts av så många positiva spelare. Mycket skratt hördes på Tallarna när vi avslutade säsongen med lite fotbollstennis. Det är med glädje man bygger ett lag och det finns det massor av hos oss.
Ha en bra sommar grabbar så ses vi om 2 veckor.
| Träning | 28 jul, 19:00 |
| Träning | 30 jul, 19:00 |
| Vaksala SK 3 (hemma) | 31 jul, 19:00 |
| Träning | 4 aug, 17:00 |
| Träning | 6 aug, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera