Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Harads IF A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Harads IF A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Solsken och sommarvärme med undantag av en femminuters regnskur under första halvleken, orkan mot oss från start i andra, följt av successivt mojnande vind. Det var väderleksrapporten för gårdagens match på Porsö IP mot Lira. Lägg till slutsekunder av regnbågar, ljuvaste bris och största möjliga sol så beskriver det också vår insats väldigt bra. Det blev nämligen seger då Anders Kielatis nickade in 2-1-målet i matchens absoluta slutskede, efter att vi presterat riktigt bra första halvlek och blivit tillbakapressade under andra. Vårt andra mål gjorde Samuel Fjällborg.
Inför matchen talade vi mest om vikten av att alla skulle försöka hitta sin roll och spela efter sina förutsättningar. Våra bästa perioder i tidigare matcher har varit när alla väljer enkla passningar som första alternativ och där vi också rör oss därefter. Vi hade respekt för Liras hemmafacit och trodde att man skulle försöka spela bollen efter marken på sitt hemmaunderlag.
Den prediktionen visade sig inte riktigt korrekt. Matchen börjar med oss i förarsätet och ganska klart övertag i bollinnehav medan hemmalaget spelar rakt med längre bollar mot två duktiga forwards. Vår första halvtimme är väldigt bra sett till hur vi vill spela. Backlinjen med Alexander, Robin, Anders och Qvarne spelar rejält försvarsspel men bygger också upp vår offensiv med bra beslutsfattande och noggranna passningar. Därefter låter vi också bollen gå på offensiv planhalva där det spetsigaste kommer från kombinationer mellan Sebastian, Oskar Isaksson Aasa, David och kanske framför allt Niklas Hermansson. Vi kommer runt flertalet gånger på högerkanten och är ändå bra på att även flytta spelare in i boxen.
Det är också ett sådant anfall som ger oss matchens första mål ungefär halvvägs in i halvleken. Vi spelvänder via mitten till Niklas och Alexander som i sin tur tar sig till ett inspelsläge. Detta blockeras men Oskar IA vinner starkt andrabollen och Niklas kan därefter dra in bollen med vänsterfoten. Samuel gör precis som vanligt - ser till att befinna sig där det händer grejer och nickar snyggt in 1-0 i målvaktens vänstra hörn. Målet innehåller många positiva exempel. Tålamod i det egna spelet gör att vi får med oss fler i anfallet, vilket i sin tur gör att vi kan återerövra bollen högt upp. Det gör också försvarsspelet för motståndarna svårare eftersom fler ljusblå spelare tar sig till farliga ytor. Som en tredje sak är det också ett bra exempel på att förstå sin individuella roll och spela därefter. Samuel placeras i en ovan position på grund av lite avhopp innan matchen och blir av naturliga orsaker ganska isolerad på sin vänsterkant. Är ändå den spelare som kommer till överlägset flest avslutslägen under matchen samtidigt som försvarsspelet sköts galant.
Efter ledningsmålet tycker jag vi fortsätter pumpa på och låta bollen gå riktigt fint. Förutom redan nämnda delar så är första tanken rappare och många är de gånger brytningar blir passningar för att starta egna spelet hellre än att bara skicka bollen. Precis det ger oss också initiativet. Vi har bland annat ett par riktigt vackra anfall där de allra flesta spelare rör bollen för att vi sedan stegar oss framåt i riktning mot hemmamålet. Det ska ändå sägas att Lira är farliga i sina omställningar och bland annat har ett friläge samt ett långskott där returen styrs i stolpen. Gemensamt för alla dessa lägen är att en monumental Björn Enbom Sundqvist avstyr i målet. Halvlekens sista minuter kommer sedan en rejäl regnskur och med den försvinner en del av vårt spel. Liras längre bollar får mer fäste och man får matchen mer till att vara duellstyrd. Innan halvtidsvisslan går hinner vi ändå med ett regelrätt trippelläge på en fast situation där även Liras målvakt gör tre av många kvalificerade insatser. Sista chansen styrs tyvärr precis över ribban och resultatet stannar vid 0-1.
I pausen konstateras sedan att prestationen varit väldigt god. Mycket av planen inför nästa halvlek bestod därför att fortsätta med sånt som gjort oss framgångsrika. Urban ville också att mittfältet korrigerade positionerna något då det i stunder blivit nog så stora ytor att försvara där.
Från minut 46 är det sedan helt plötsligt orkanvindar i Luleå. Typiskt att ge vatten på kvarn åt alla Luleåhån som skickas på grund av blåsten. I sann Murphys lag-anda är det naturligtvis hemmalaget som dragit vinstlotten och med blicken mot Lira-målet hade man snabbt en Leningrad Cowboys-frilla, minus polisongerna. Måhända i kraft av detta är det sedan hemmalagsdominans direkt från start. Man trycker än mer konsekvent långa bollar bakom oss och det blir än fler dueller. Normalt en utveckling som brukar passa oss men Lira spelar starkt och har mer spring i benen jämfört med oss. Kvitteringsmålet kommer logiskt och snabbt, åtta minuter in. En boll från egen planhalva singlas in bakom oss och hinns upp av en hemmaspelare med god marginal innan kortlinjen. Vi hinner inte riktigt ut i press för att blocka inlägget som hittar fram till en olyckligt obevakad forward som snyggt trycker en volley på ett tillslag otagbart för Björn. Saker att lära från målet är naturligtvis vikten av att blocka inlägg, men också hur vi ska agera när skadan väl är skedd. Vi tittar i detta läge bara på bollen och glömmer att vrida på huvudet. Det kan förvisso hända om tiden är knapp men då behöver det finnas en backup i att värdera farligaste ytorna. Nu går bollen ganska rakt i sidled och precis i den skurna ytan skulle jag gissa att 95 % av fotbollens inlägg rensas ifrån.
Lira fortsätter sen pumpa och vi får mest försöka freda målet. Vi sticker upp någon gång tack vare heroiska insatser från Sebbe, David och Niklas i att hålla fast bollen, men det blir aldrig något etablerat anfallsspel. I stället städar vi av några hemmachanser med andan i halsgropen. För det mesta genom Björn men Qvarne hinner också rädda en boll på mållinjen. Sista kvarten mattas ändå pressen något och en inbytt Saciid börjar hjälpa till i offensiven. Sebbe har här också en halvvolley som stryker kryssribban. Känslan är ändå att matchen kommer rinna ut men då gör Anders Kielatis entré på allvar. Medan domaren räknar ner från 15 sekunder lägger Alexander en kanonhörna där bollen studsar runt och där Anders till slut skallar in bollen med härlig beslutsamhet. Magi och tv-pucksglädje!
Sammanfattningsvis en match som lite klyschigt hade två ansikten. Vi har fler idéer och fantasi i anfallsspelet under första halvlek medan Lira är tunga med sin raka fotboll under andra. Glädjen gör sedan superlativen måhända lite onyanserade och slutresultatet hade i sanningens namn kunnat vara det omvända. Skön seger likafullt!
Tränarnas skiftnycklar:
3 st - Björn. Trygg, smart och bär defensiven. Gör några grymma räddningar.
2 st - Niklas. Skapar massor genom löpvilja, teknik och balans.
1 st - Oskar Isaksson Aasa. Återigen fenomenal på att spela efter sina förutsättningar. Hög passningsprocent och skoningslös i duellerna.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera