Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Harads IF A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Harads IF A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Gammelbrittiskt spel, ett par läckra mål och mängder med avblåsningar. Det var kontentan av dagens match på Kamrum, där det till slut blev hemmaseger med 2-1 (1-0). Ljusblå målskyttar var Sebastian Nilsson och Anders Kielatis.
Inför matchen talade de spelare som hade korrekt matchtid inprogrammerad (hoppas ingen följde matchtiden som angavs här) om att försöka göra försvarsspelet noga, i stort som smått. Kamrumgräset ser successivt bättre ut men styr fortfarande spelets förutsättningar väldigt mycket, vilket innebar att det enkla spelet skulle fortsätta prioriteras.
När matchen sedan drar igång så visar vi gott gry. Lillpite har efter första 5-10 minuterna ganska svårt att komma någon vart under första halvlek. Det märks att motståndet har kvalitet att se upp med, men vi vinner fler dueller och lyckas komma till hyfsade chanser.
I början sker dessa mest via fasta situationer och vi har halvdussinet högerhörnor som samtliga slogs med fin precision av Oskar Sandberg. Lillpite försvarar dem ändå bra och det bästa läget som kommer är en andraboll som landar hos Kielatis, men där efterföljande vänsterskott blockas av en bortaback, hårsmånen från att gå in.
Ledningsmålet skulle ändå komma. Jens Svanberg gör en av många fina attacker på högerkanten och vinner ett inkast. Alexander Mattson hittar detta till Robin Nordberg som fint flyttar fram från mittbacksposition. Han är sedan noga med att lägga till bollen innan ett svepande högerinlägg skickas mot straffpunkten. Där har Sebbe tagit en löpning mellan bortabackarna och kan mycket snyggt placera in bollen i burgaveln med pannan.
Vi har också sedan bud på fler mål. Axel Wahlström startar ett anfall på vänsterkanten med ett rejält pass efter marken. Vi lyckas sedan med ett av ganska få kombinationsspel i mitten för att hitta en djupledslöpande Erik Wallin. Han hinner före en utrusande hemmamålis och passar in bollen till Björn Enbom Sundqvist som skjuter ett bra vänsterskott. Tyvärr står en Lillpiteback för en bra prestation och hinner precis blocka skottet.
Vårt finaste anfall för dagen är också nära att resultera. Återigen startar det med att Axel hittar en felvänd Oskar S som med god teknik hittar rättvänd medspelare. Vi spelvändningarna mot Jens som tar fart ner mot kortlinjen. Lagom till när motståndarnas vänsterback kommer in i press så passas bollen bak till Alexander, ganska exakt från samma position Robin passat till målet från. Alex kopierar och klistrar in nämnda inlägg och Sebbe gör samma sak. Nästan. Nicken smiter nämligen någon decimeter utanför.
Resten av halvleken är sen ganska torr. Det är väldigt mycket närkampsspel och tillhörande avblåsningar så den riktiga rytmen saknades. Tvek på vem som mest tjänade på det.
I halvtidsvilan är vi rättmätigt belåtna med insatsen. Försvarsspelet genom hela linjen hade varit riktigt bra och de gånger vi passade bra så skapade vi också chanser. Urban ville korrigera lite på våra hörnor eftersom det är ganska sällsynt att vi har så många utan direkta mållägen.
Tyvärr skulle spelet under andra halvlek inte ge särskilt många lägen att testa detta. I stället har Lillpite ätit taggtråd och tar över matchen. Vi orkar inte riktigt hålla ihop laget och får därför svårare att vinna andrabollar, vilket varit huvudsakliga anledningen till att vi kommit loss så mycket i djupled under den första halvleken. Kanske ser man här effekten av att bortalaget haft en extra vilodag.
Vi lyckas ändå öka på ledningen. Jens rycker sig förbi på kanten och är sen snyggt kylig i inspelsläget för att kunna vänta in anstormande medspelare. Bollen hittar in i boxen och en neddragning senare får vi straff. Anders Kielatis visar ingen pardon utan helgarderar med både kraft och placering.
Detta ger ingen påtaglig extraenergi utan spelmässiga trenden håller i sig. Lillpite bättre, massor med dueller och frisparkar. Ju mer vi sen får springa, desto längre upp i planen kommer bortalaget utan att anstränga sig. Man lyckas rulla lite mer dessutom. Det som var positivt med vår insats här är dels att vi håller rullandet utanför oss och dels att backlinjen positionerar sig bra matchen ut. En reducering skulle ändå komma och inte på vilket vis som helst. En frispark från ganska dålig vinkel smektes in via ribban.
Med ungefär tio minuter kvar blir det sen ganska stressigt. Lillpite skickar långa bollar och gör det den vägen ganska besvärligt för oss. Till liknande matcher i framtiden kan vi lära oss att bättre blocka bollhållarens tid för att sikta, men det finns också en rimlighet i att lägga mesta energin på att freda egna målet.
Närmare än ett par farliga frisparksinlägg kommer dock aldrig Lillpite och vi kan än en gång glädjas över den fina attityden som finns i Harads. Många går på hörntänderna men det är lika fullt hängivet kämpande som till slut landar segern. Ingen större spelmässig tillställning och någon som kunna sluta lite hur som helst. En styrka att kunna vinna även såna gånger och nu kommer en välbehövlig vila innan vi ska åka till ett byalag av vår egen typ, Ersnäs.
Skiftnycklar:
3 stycken - Robin. Stark, smart och med ett snyggt assist.
2 - Anders. Samma som Robin fast med straff i stället för ass.
1 - Oskar S Härlig teknik och vinner dessutom bra med andrabollar.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera