Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Harads IF A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Harads IF A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Tätt, hyfsat välspelat och målrikt. Det var bestående intrycket när vi i Harads lyckades besegra Arvidsjaur under gårdagskvällen med 4-3 (2-3). Målskyttar var Miw Sukloed (2), Anders Kielatis och Marcus Strömgren.
Inför matchen igår hade vi en förhållandevis diger genomgång. Utgångspunkten på en generell nivå var att försvarsspelet skulle bli avgörande men också att vi ville fortsätta sträva efter ett eget spel som skulle byggas från brett positionerade mittbackar och låga centrala mittfältare. Vad gäller detaljer så belystes Arvidsjaurs styrkor och vi specificerade vad som skulle komma att bli viktigt i vårt försvarsspel. Det skulle handla om beredskap och attityd – möter man irrationella och kvicka spelare gäller det att alltid vara aktiv och förutse olika alternativ, framför allt i positionsspelet. Vi ville också till varje pris stoppa varje chans för bortalaget att nyttja sina snabba omställningar mot oss. För detta skulle det krävas organisation och en hel del smartness. Om vi hade möjlighet att stoppa bollen tidigt så skulle varje chans till det tas. Vi såg också en fördel för oss i fysiska förutsättningar så en rejäl inställning i kampmoment och fasta situationer skulle bli viktigt.
---
Laget
Larsson
Nadir – Anders – Alexander – Axel
Jens – Niklas – Peltor – Pontus
Oskar – Miw
--
Matchen börjar sedan i förhållandevis högt tempo. Arvidsjaur spelar som förväntat där man söker sina rappa ytterforwards i ett tidigt skede och vi hamnar i lite bryderier i samband med det – dels för att motståndet gör de spelen riktigt bra och dels för att vi inte riktigt lyckas sätta detaljer som berörts innan matchen. Det skulle dock bli ljusblått som tog ledningen. Pontus gör helt enligt sin individuella rollbeskrivning och vänder upp snabbt på vänsterkanten för att söka inspel. Hans passning hittar Miw som tar med sig bollen mot mål. En gropig plan orsakar emellertid att han kommer ur vinkel och blir ikappsprungen. Med ryggen mot mål kändes det som att chansen runnit ut, men Miw gör en snabb vändning och bänder bollen i bortre hörnet med vänsterfoten. Otroligt snyggt mål som demonstrerade ytterligare dimensioner som finns i den lilla kroppen. Skön start med ledning naturligtvis.
Utvecklingen av matchen är dock inte direkt önskvärd. Arvidsjaur fortsätter komma mot oss på kanterna och vi har problem att lösa de situationerna och efter ledningsmålet förlorar vi dessutom kampen centralt, vilket får oss ganska nertryckta. Minut 15-45 är våra minst lyckade vad gäller att följa spelplanen. Trycket resulterar i några fasta situationer som vi tack vare en stark Anders, Larsson, Alexander och Niklas löser på ett bra sätt innan kvitteringen kommer. Arvidsjaur vinner en hörna på vår vänsterkant. Samtliga av våra spelare börjar jogga in mot straffområdet för markeringsspel, men bortalaget lägger hörnan snabbt. En vänsterfotad spelare vickar sig förbi två utrusande Haradsspelare innan han placerar bollen i Larssons bortre kryss. Hur snyggt som helst, men väldigt frustrerande på sidan då vi i matchgenomgången lagt stor vikt vid att just vara beredda hela tiden.
Kvitteringen får oss än mer stingsliga. Kvaliteten i uppspelen lyser med sin frånvaro, vi förlorar närkamper och får ägna oss helt åt försvarsspel. Arvidsjaur kommer också till två frilägen under dessa minuter. Det ena räddar Larsson på ett ypperligt sätt och det andra styrs i ribban. Bortaledningen skulle ändå komma och då genom… en omställning. Vi har en frispark en bit in på offensiv planhalva, vilken nickas undan till en bortaspelare 10 meter utanför eget straffområde. Denne sätter högsta fart, passerar ett par av våra spelare och smeker en djupledspassning mellan våra försvarsspelare. Vi har lyft några backar i samband med offensiva frisparken och måhända är det ovana i situationen som gör att motståndarforwarden så enkelt kan rinna igenom och sätta 1-2 vid stolproten. Hursom, inte bara släpper vi in släpper en omställning, den hade dessutom med nämnd smartness kunnat stoppas både en och två gånger.
Problemen i det öppna spelet håller i sig men vi lyckas ändå kvittera. Nickduellen på en målvaktsutspark vinns av Pontus eller Oskar och går in bakom bortalagets backar. Miw kommer som skjuten ur en kanon och bär bollen i hög fart mot mål. Väl inne i straffområdet avslutar han med höger yttersida i en båge mot bortre hörnet. Lite som en lightvariant av Kennet Anderssons mål mot Brassarna i gruppspelet VM 1994. Gudskelov utan pistolskytte i målgesten. Otroligt snyggt av Miw i alla fall.
Ett mål som var lika skönt som överraskande. Förhoppningen var att det skulle ge oss nödvändig energi att få till en förändring i matchbilden och det kan skönjas men oturligt nog tar Arvidsjaur ändå ledningen. Vi är tafatta i närkampsspelet och en motståndarforward driver bollen mot vår backlinje där ingen ansvarar för att sätta stopp. I stället kommer en av våra hemrusande spelare från fel håll med fällning som resultat. Frisparken sätts över muren och ribba in.
Halvtid och underläge med en boll alltså. Inne i samlingsrummet konstaterar vi först att bortalaget hotar oss exakt via förutspådda verktyg. Vi skulle bara behöva bemöta dem lite bättre för att sätta försvarsspelet enligt önskemål. Jag efterlyser också tidigare beslut i det egna spelet. Många passningar och dribblingar där kvaliteten svek skulle ha mer lyckosam utgång om vi bara agerade snabbare. Det individuella ansvaret skulle också komma att bli viktigt. Fler behövde våga göra sig spelbara. I kampmomenten kom vi också överens om att det fanns mer att önska. Det kräver stor karaktär och mycket ansvarstagande för att ändra en matchbild så andra halvlek skulle bli en krävande utmaning.
Till del 2 av matchrapporten
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera