Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Harads IF A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Harads IF A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Härlig attityd, bra organisation och vassa fasta situationer. Det var de huvudsakliga delarna som grundlade en fin bortapoäng mot Storfors i seriepremiären. Siffrorna skrevs till 1-1 (1-0) och Anders Kielatis gjorde målet för Harads.
Inför matchen pratade vi mest om inställningsmässiga bitar som tvunget ska finnas för att vår spelidé ska fungera. Alla har möjlighet att misslyckas med passningar, dribblingar och brytningar, men det får aldrig ske på grund av en otillräcklig vilja. Varje spelare lovade varandra att kämpa och så fick vi se hur långt det bar.
---
Laget
Jens P
Miw - Alexander - Anders - Qvarne
Jens - Nadir - Peltonen - Elias
Pontus - Farid
---
Matchen börjar sedan ganska trevande. Båda lagen spelar enkelt och säkert, vilket möjligen fick negativa konsekvenser för publiken men där jag som tränare kände mig väldigt tillfreds med våra spelare värderingar. Typiskt nog skulle vårt första riktiga försök till ett mer konstruktivt spel resultera i ett baklängesmål. Vi rullar bollen i backlinjen några varv och Qvarne slår en enkel bredsida i vänsterläge till Alexander. Passningen blir lite sned och åker in mellan våra mittbackar där en Storfors-anfallare hinner först och blir halvt fri. Anders hinner ikapp någonstans kring straffområdeslinjen men ser ut att tappa balansen något i efterföljande duell. Motståndaren lyckas runda Jens och lägger in bollen till 1-0. Olycklig start och dessutom väldigt synd att det kommer till på ett stycke olyckliga tillfälligheter från vår sida. Nu var det inga som helst konstigheter. Vi vill rulla bollen och utveckla den delen i vår strategi. Att det ibland innebär att släppa till målchanser är självklart.
Halvleken fortlöper sedan utan några större händelser. Vi spelar ganska bra fram till avgörande detaljer och känslan är att vi jobbar oss till större ytor i hemmalagets försvarsspel. Det är framför allt passningskvaliteten som sviker och om vi lyckades höja noggrannheten så skulle chanserna komma.
Det var också huvudsakliga budskapet i halvtid. En rätt ok insats vad gäller bollinnehavet gav oss fina lägen och ytor i djupled och det var precis där vi ville attackera sista 45. Det måste dock ske genom att lägga den där extra energin på passningskvaliteten. Om man ska lyfta en rak, enkel boll så är det viktigt att den resulterar i att vi får trycka ner motståndarna och inte att de bara kan få stå rättvända och jobba framåt.
Just djupledsspelet var också oerhört bra direkt från start i andra. Många spelare löper och nu kom också de flesta passningarna fram. Vi kommer till en del bra lägen och det känns i inledningen som att Storfors har stora problem med att etablera sig på vår planhalva. Helt klart vår bästa period i matchen. Det skulle också komma vassa chanser utifrån detta. Vår fysik är utmärkande bra i samband med fasta situationer. Därför hade vi också pratat om att placera hörnor och frisparkar i bra ytor, hellre än att satsa på hårt slagna varianter. Om bollen bara kommer mot våra huvudstarka spelare så finns det få lag som kan bemöta det. Första hörnan från Pontus blir också väldigt farlig. Qvarne når högst och styr nicken mot mål med bra fart. Tyvärr för oss gör Storforsmålvakten en riktigt kvalificerad reflexräddning. Nästa hörna fastnar på första försvarsspelaren, tredje från Nadir blir jättefarlig innan det åter blev Pontus chans igen. Även nu hittas en perfekt yta och Anders når högst. Nicken placeras in fint i bortre hörnet och en välförtjänt kvittering var ett faktum.
Tyvärr tycker jag att vi släpper initiativet efter målet. Vi börjar småfuska och jobba individuellt snarare än som en kompakt enhet. Storfors kommer också därför tillbaka i spelet och avslutar något bättre än oss. Vi skapar en bra chans från en djupledslöpande Macke S men annars är det mest ställningskrig med liten fördel för hemmalaget. Jag tycker att vi måste behärska den situationen bättre. Vi lyckades av egen kraft ta över matchen i början på andra halvlek och det greppet är viktigt att behålla även efter en kvittering. Nu rinner matchen iväg och slutar 1-1, vilket väl någonstans ändå känns ganska rättvist även om jag i sann ljusblåögd anda tycker vi var något närmare segern tack vare vassare målchanser.
Att komma från Storfors med poäng är dock av tradition ganska besvärligt så tycker att vi ska vara nöjda med resultatet. Samma lika med inställningen som var riktigt härlig att skåda. Vi var inne i närkamperna och tävlade vid varje duell. Något som alltså också var det huvudsakliga att känna. När serien satt sig kommer vi kunna ta ytterligare steg i det egna spelet, men då är försvarsmässig organisation och bra attityd grundstenar som måste finnas på plats.
Skiftnycklar:
3 stycken - Alexander. Leder defensiven och tar också bra initiativ i att starta anfall.
2 stycken - Anders. Spelar andra halvlek som forward och är riktigt vass. Får fast mycket bollar och vinner mycket dueller. Gör dessutom vårt första mål.
1 stycken - Pontus. Riktigt bra attityd och tar kampen vid varje given situation. Kommer inte till några riktigt vassa lägen i dag men med motsvarande insats i fler matcher så lär det komma.
Tycker också att truppens bredd ser lovande ut. Nadir spelar sin första match som central mittfältare och gör det riktigt bra och vi får se fina inhopp från såväl Stefan J, Joel som Macke S. Det kommer att vara viktigt i fortsättningen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera