Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Harads IF A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Harads IF A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
En dålig prestation i första halvlek och en ännu sämre i andra. Det var kontentan av dagens bortamatch och vi blev naturligtvis därmed också en enkelt byte för starka Piteå 2.
Inför matchen pratade vi om vikten av att hålla ihop lagdelarna. Piteå 2 är möjligen det lag i serien som spelar mest och bäst kortpassningsspel inom laget och då blir det väldigt jobbigt att försvara sig om avståndet blir för långt. Vi trodde oss också kunna skapa chanser i och med detta då vi vid omställningar skulle ha flera spelare i närheten av bollen för att löpa in i farliga ytor.
---
Laget:
Anders
Joel - Mattias - Markus - Alexander
Peltonen - Oskar - Pontus - Elias
Jens - Qwarne
---
När matchen drog igång var det mycket riktigt Piteå som styrde det mesta. Jag tycker att vi lyckas hålla ihop laget ganska ok, men tyvärr försvann all aggressivitet och initiativkraft i samband med det. Standardanfallet var att hemmalaget rullade några varv i backlinjen, avancerade upp mot mittlinjen och smällde iväg djupledsbollar mot hörnflaggorna. Detta i sig var inget vi hade något emot, däremot lyckades vi inte freda oss från den typen av bollar på ett förtroendegivande sätt. Det blev jobbiga löpdueller mot pigga hemmaforwards och när inte förstabollarna kom fram med rätt adress så var det allt som oftast en röd tröja som tog hand om andra-, tredje- och fjärdeboll. Det var också efter en förlorad dylik duell som matchens första mål skulle komma. Vi hamnar på efterkälken med en frispark som resultat. Denna slås mot bortre delen av straffområdet och vi är åtminstone tre spelare som är på plats men utan att agera. En Piteå-spelare når bollen och spelar in den framför mål där det blir öppet mål för en hemmaforward.
Redan här försöker vi göra förändringar som väl i alla fall stabiliserar organisationen något men vi är fortfarande väldigt tafatta ute på planen. Jag upplevde att det fanns en rädsla för att misslyckas och det vill man naturligtvis undvika till varje pris, varför det kanske kan vara bra i lärande syfte att komma ihåg denna match. Rörelsen för att kunna få bollen var obefintlig och vi väntade lite till mans på att lagkompisarna skulle fixa biffen utan hjälp.
Som en skänk från ovan lyckas vi ändå kvittera på en fast situation. Bollen går efter en hörna precis förbi bortre stolpen där Peltonen på ett Roger Ljungskt sätt dyker upp och nickar bollen till Qwarne som lyckas stöta in bollen. Orättvist sett till matchbilden men naturligtvis lika roligt för det. Vi får också energi i samband med detta och har en 10-15 minuter i slutet på halvleken där vi spelar dagens bästa Harads-fotboll. Tyvärr, tyvärr får dock Piteå in en ledningsboll i slutminutrarna innan vilan. En lång boll lyfts återigen mot vår backlinje och vi är för en gångs skull i kraftigt numerärt överläge. Det hjälper inte då vi efter att ha hanterat förstabollen tappar den återigen, varpå en hemmaspelare på ett tekniskt bra sätt skjuter en låg välplacerad boll som Anders inte når. 2-1 och lite semiridå mentalt.
I halvtidsvilan bestämmer vi oss för att vi kan mycket bättre. Det kändes också som att vi kunde undvika farliga situationer om vi flyttade upp våra positioner i försvarsspelet. Om Piteå tvingades slå sina långa crossbollar med mindre tid och på längre avstånd från vårt mål så var planen att det inte skulle kännas lika oroligt.
Av de framflyttade positionerna blev det inget och detsamma får sägas gälla undvikandet av farliga situationer. Andra halvan var inte särskilt gammal innan en bortaspelare på ett mycket enkelt sätt får avancera på vår planhalva och passa en rak passning som skär rakt genom vår backlinje till en nästan joggandes, fri Piteåare. Denne smäller in bollen i gaveln som en boss och läget blev ännu jobbigare. Vi hinner skapa några halvchanser på fasta situationer innan även fyran skulle komma. Vi är ännu en gång passiva och hemmalagets högerbreddare dribblar sig framåt så att han med ackuratess kan spela bollen snett inåt mot en framstormande forward som gör mål.
4-1 står sig matchen ut och det får dessutom vi vara mest nöjda med. Vår prestation idag är inte alls godkänd. Det är alldeles för mycket alibiaktioner på planen där vi inte gör saker och ting med hjärta utan mest bara för syns skull. Nu har min besvikelse inte lagt sig än och det är naturligtvis inte så att vi vill prestera dåligt. Det är snarare så att vi inte riktigt har nödvändigt självförtroende för att ta ansvaret som krävs. Efter nästa match ska vi åtminstone känna att vi klev av planen trötta av ett riktigt, rejält försök. Så var det inte idag utan man skämdes nästan över vårt bristande engagemang. Det som är positivt är att vi har nära till chans på revansch på onsdag då Öjebyn kommer på besök.
Skiftnycklar känns lite sisådär idag men de kommer i alla fall:
3 st. Qwarne. Försöker behandla bollen och se till att allt sker med kvalitet.
2 st. Joel. Bra i det individuella försvarsspelet och försöker driva bollen och agera i offensiven.
1 st. Pontus. Äntligen 90 minuter och visar hjärta genom att vara på plats i närkampsspelet.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera