Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Harads IF A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Harads IF A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
I morgon, fredag, är det dags för tredje hemmamatchen på kamrum och vi går därmed in i slutspurten på vårsäsongen. Hemmingsmark står för motståndet och så mycket tuffare än så kommer det inte bli i år. Morgondagens gäster är ett topplag som egentligen lika gärna skulle kunna spela i en högre division och vi har av tradition haft ganska svårt spelmässigt i dessa matcher. De spelar en ganska rak fotboll men ändå med en för nivån bra finess tack vare många påhittiga spelare. Precis den typen av individuell skicklighet som många gånger avgör matcher.
För oss har träningsveckan bestått av många spelövningar. Eftersom vi håller nere antalet träningar per vecka ställs också högre krav på innehållet för att lyckas bibehålla och utveckla en nödvändig fysik. Jag anser att vi inte räcker till på den biten som läget är idag. Vi blir helt enkelt trötta alldeles för ofta under en match, vilket sedan leder till bristande kvalitet och koncentration. Farhågan för detta fanns redan vid beslutet om träningsmängden, men vi har egentligen inte särskilt mycket till val förrän någon skön oljemogul glider in och gör oss till heltidsproffs.
En annan detalj som vi försökt slipa på är det individuella försvarsspelet. Av uppenbara orsaker vill man lägga mest energi på att träna ihop ett organiserat försvarsspel tillsammans, men naturligtvis krävs också att spelare för spelare behärskar dessa situationer individuellt. Hur bra organisationen än är går det inte att helt undvika en-mot-en-situationer ute på planen och där visade sig brister mot Arvidsjaur - vilket även Hemmingsmark är tillräckligt skickliga för att utnyttja.
Offensivt vill vi bygga vidare på passningsspelet från andra halvleken senast. Visst, motståndare i betryggande ledning lämnar mer ytor, men det var lika fullt en klar successiv förbättring under matchens gång. Mycket handlar precis som tidigare skrivits om rörelse och tempo. För att överhuvudtaget kunna ha ett någorlunda vägvinnande passningsspel krävs rörelse. När rörelsen sedan finns krävs att bollen passas och skyddas på ett sätt som gör försvarsspelet svårt för motståndaren. Vi jobbar vidare med dessa bitar och hoppas att kunna göra något mål i morgon.
Skade- och frånvaroläget är fortfarande något av ett mörker och det kommer möjligen att sätta spelare på ovana positioner. Vi kommer i alla fall ha allt att vinna i morgondagens match och vi fokuserar på en bra prestation för att se hur långt det bär oss.
Truppen
Anders
Joel
Alexander
Axel
Tommy
Glenn
Peltor
Oskar
Pontus
Elias
Qwarne
Sebbe
Samme
Marcus S
Markus E
Magnus
Daniar
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera