Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Harads IF A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Harads IF A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
3-0 efter cirka en halvtimmes spel. Längre än så blev inte processen i praktiken när Arvidsjaur tog emot ett skadeskjutet Harads. Det skulle förvisso komma fler mål även senare i matchen men uppförsbacken efter den starten hade platsat i närstående giro d'italia.
---
Laget
Anders
Joel - Mattias - Alex - Stefan J
Glenn - Oskar - Pontus - Elias
Peltonen - Qwarne
---
Inför matchen pratade vi om att vara förberedda på en anfallsorkan från hemmalaget och därför om vikten av att spela rejält och enkelt i början på matchen. Det gick sådär. Domarklockan hade tickat dryga 10 minuter när en till synes förlupen boll på vår vänsterkant hinns upp av en Arvidsjaur-spelare. Denne driver framåt och lyckas passera åtminstone två av våra spelare innan ett inspel når en fristående exekutor i straffområdet. Snyggt mål men oerhört tamt agerande från vår sida. Tyvärr var det bara början på eländet. Några minuter senare bjuder vi Arvidsjaur på ett omställningsläge där en rättvänd mittfältare kommer med bollen central ackompanjerad av 3-4 medspelare som skjutna ur en kanon. Det blir ett långskott från distans som Anders räddar snyggt. Tyvärr bär det sig inte bättre än att en av kanonkulorna hinner först på returen och chippar in 2-0 ganska elegant. Vi ser väldigt oroliga ut i denna del av matchen och av bara farten bjuder vi på ännu en omställning i ett icke angenämt läge. Bollen vid fötterna i lugn och ro vid uppspelsfasen byts tack vare en något osmidig bollhantering till ett 3 mot 2-läge för hemmalaget. Ett par vickningar senare sitter halvlekens sista mål bakom Anders.
Det är väldigt tudelat att kritisera den typen av omställningar som vi bjuder på regelbundet. Situationerna uppkommer för att vi har en konstruktiv ambition, vilket alltid ska premieras. Jag önskar dock, precis som tidigare, att vi skyndar på tempot i det vi gör. Dels vid bollbehandlingen, men även i rörelsen som sker bland medspelare inom ett rimligt avstånd. Om var och en står stilla är det inte särskilt enkelt att som bollförare göra något bra. Förutsättningarna blir dock bättre om vi lyckas ta ytterligare några steg i hur förberedelserna ser ut innan bollen anländer. Klart är i alla fall att det egentligen är endast vid omställningar som Arvidsjaur hotar oss. Så länge vi var samlade kändes det ganska lugnt.
I halvtid pratar vi huvudsakligen om att rycka upp oss. Inställningsmässigt gör vi det ändå ok. Det är bara att vi möter ett lag som har kvaliteter för att straffa oss hårt när olika omständigheter omöjliggör ett samlat försvarsspel. Planen för andra blir därför att behandla bollen mer noga, att våga spela och att göra fler mål än Arvidsjaur resterande del av matchen.
Tyvärr gör Arvidsjaur även 4-0, föga förvånande på en omställning. Denna gång efter att vi haft en fast situation och att hemmalaget därefter faktiskt haft en inspark. Vi repar dock mod och höjer vårt spel avsevärt. Vi vågar spela upp bollen efter marken, kombinerar oss framåt några gånger och kommer fram till bra avslutningslägen. Reduceringen skulle också komma på ett sådant sätt. Bra uppspel från backlinjen som slår ut hela hemmalagets mittfält, hittar en rättvänd Jens som via understödjande spelare når Peltonen i full karriär. Avslutningen är klinisk med en chipp som gjort Davor Suker avundsjuk. Riktigt snyggt.
Tyvärr rinner den nyvunna energin ut lika fort då en av Arvidsjaurs minsta spelare svävar upp och nickar in en hörna till 5-1. Vi lyckas ändå kvittera halvtidsvilans nystartade målräkning när Jens får vända upp några meter in på offensiv planhalva. Han laddar för kung, fosterland och världsdel och bollen landar på Jens eget lilla speciella vis kryssribba in. Galant så det förslog.
Om det var målens estetik som räknades hade vi tagit en fin bortaskalp men jag tror mitt förslag om nystartad regelbok kring detta hade blivit kraftigt nedröstad. Åtminstone i Arvidsjaur. Hursom, en helt ok inställningsmässig insats där vi försöker bra men möter ett för dagen bättre lag. Bara att lära av misstagen och komma tillbaka starkare efter en bra träningsvecka.
Skiftnycklar
3 st - Peltonen. Härlig energi och ett riktigt snyggt mål.
2 st - Pontus. Bra kämpainsats och bra passningar. Tyvärr återigen avbruten match på grund av skada.
1 st - Oskar. Tar kampen på ett mycket bra sätt och försöker med ett konstruktivt passningsspel.
Mvh Markus
Inga kommande aktiviteter
Härligt att läsa dina iakttagelser om matchen!!
RapporteraRapportera