Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Harads IF A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Harads IF A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
INLEDNING
Alvik på bortplan brukar av hävd inte var någon enkel nöt att knäcka. Ett hårt arbetande kollektiv med några duktiga bolltrillare. Vi började höstomgången på bästa sätt genom att ta en stark seger på bortaplan mot Öjebyn. Trots några sena återbud så var det ett riktigt starkt lag som skulle försöka ta höstens andra seger. Sen att Johan Isaksson blivit spelklar gör ju inte saken sämre.
LAGET
Anders L
Mikael S...Johannes W...Alex M...Pontus W
Jeppe A...Markus E...Robin N...Mats S
Oskar S...Johan I
Avbytare
Markus S
Simon S
Jimmy L
Oleg K
FÖRSTA HALVLEK
Vi börjar offensivt och skapar en chans redan efter tre minuter. Vi bryter på mitten, snabbt utspel till Mats S på kanten som släpper in den till Oskar S som avlossar ett skott som täcks bort av en Alviksback. I minut fem så slår Alviks ytterback en felpassning rakt in i mitten i ett försök att vända spelet. Mats S snappar upp bollen och driver helt ensam mot målet. Mats väljer dock att spela bollen i sidled till Oskar S som nog blir lika förvånad som alla vi andra och blir stående med bollen mellan fötterna lite för länge innan skottet kommer och backen hinner tillbaka och täcka. Trots att det är väldigt trångt centralt så hittar vi in med flera fina bollar till forwards. 7 min hittar vi in med just en sådan boll till Johan I som vänder upp och skjuter men bollen tar på en back och styrs undan. 14 minuten så får vi en frispark i bra läge. Markus E slår en snabb frispark till två inlöpande spelare på förstaytan. Mats S hinner först och vinklar bara bollen mot mål men bollen tar i stolpen. Jesper A plockar upp returen och skjuter ett stenhårt skott som träffar en Alviksspelare som står på mållinjen. Alvik känns tunga när dom kommer i sina anfall främst på kanterna. 17 minuten så skickar Alvik ut en boll på kanten. Yttermittfältaren är en mot fyra men vrider in i planen och avlossa en riktig häxpipa som turligt tar i ribban. 18 min får Alvik en hörna där vi tappar markeringen på bakre stolpen och Alvik kan göra 1-0. I matchens 28 minut händer det en olycka när våran mittback Alex nickar ihop med en Alvikspelare, troligtvis bryter Alviksspelaren näsan och måste utgå. Alex får ett jack i huvudet men kan fortsätta matchen efter utomordentlig omplåstring av sjukvårdarna på bänken. 30 minuten tar Markus E en frispark. Markus lägger den efter marken till Jesper A som skjuter direkt men målvakten räddar. 32 minuten hittar Mats S in meden djupledsboll till Johan Isaksson. Johan försöker få bollen förbi en utrusande målvakten men bollen räddas till en resultatlös hörna. Alvik går till halvlek med en 1-0 ledning.
ANDRA HALVLEK
I halvtid pratade vi igenom vissa detaljer. Framförallt vara vaken på deras omställningar defensivt och inte bjuda på något. I anfallsspelet handlade mycket om hur vi skulle bli ännu farligare vid inlägg och i sista tredjedelen. Vi tar tag i spelet från start och får också en straff efter 52 minuter. Johan Isaksson är executor. Straffen går lågt ner i högra hörnet men målvakten gör en kanonräddning. Trots den missade straffen behåller vi stafettpinnen och fortsätter forcera för en kvittering. 57minuten hittar vi in från kanten till Markus E som kan vända in i planen och tar skott. Skotten går tyvärr över. 58 minuten hittar vi ett utspel till Johan Isaksson till vänster som trycker in bollen bakom deras backlinje mot en framstörtande Oskar S. Oskar S är bara en tåspets ifrån att kvittera. I den 63 minuten får vi hörna som leder till en trippelchans. Men bolluslingen vill inte in. 1-1 målet kommer dock i den 62 minuten efter ett fint anfall som avslutas med att Jesper A hittar en djupledslöpande Oskar S som i kamp med sin back vinklar ut den till Johan I. Johan trampar förbi backen och dunkar snyggt in bollen i nättaket. 71 min gör Mats S en fin indivduell prestation på kanten när han vänder och vrider på Alviks ytterback som tillslut fäller Mats och domaren blåser straff. Markus E hämtar bollen men lämnar över den till Johan I som får en chans till revansch från elva meter. Johan tar sats och skjuter, men bollen hamnar denna gång över målet. Härligt att se vilken moral vi visar efter den andra straffmissen. Vi försöker verkligen gå för tre poäng. Det syns på grabbarna att dom verkligen vill vinna. 79 minuten lägger johan I in bollen i straffområdet hårt efter marken men ingen Harads spelare hinner få foten på bollen. 82 minuten hittar inbytte Oleg K ett inlägg till Johan I som nickar bollen på mål men målvakten gör en riktigt bra reflexräddning. 85 minuten hinner Oleg först på en djupledsboll. Målvakten fäller honom och domaren blåser straff. Men linjedomaren vinkar för offside. Trots e riktigt bra slutforcering så blir det inget segermål och matchen slutar 1-1.
SUMMERING
Som helhet en riktigt bra match från våran sida. Känns inte som vi i spelet kan göra så mycket mera, visst det finns alltid detaljer som går att förbättra i både försvar och anfall. Kan vi jobba vidare på detta kommer både målen och poängen det kan jag lova. Våran första halvlek är bra men andra är riktigt riktigt bra, där vi parkerar på Alviks planhalva och skapar massvis med chanser. Trots att det är riktigt surt att bara få med sig en poäng i denna match så är jag väldigt nöjd med den utveckling vi har tagit och det känns verkligen som vi är på rätt väg. Måste dock berömma Alviks offervilja i försvarsspelet, där man kasta sig och täckte skott med helakroppen om så krävdes.
MÅLEN
1-0 18`Alvik
1-1 62`Johan Isaksson (Oskar Sandberg)
ROSLIGAN
Då var det dags för våran egen lilla cermoni.
*** Johannes W - Var planens absoluta GIGANT. Vann i princip varenda en mot en situation.Stod upp på deras forwards på ett föredömligt sätt och vann otroligt mycke boll genom sitt aggressiva spel. Måste ha varit frustrerande att vara anfallsspelare i Alvik idag, för överallt på planen var Johannes och tog hand om bollen.
** Markus Eriksson – Fick nog en vitamininjektion av Johan Isakssons intåg. Får idag visade han sina kvaliteér både defensivt och offensivt. Styrde det offensiva spelet föredömligt med ett varierat passningsspel och krigade i defensiven.
* Mats Selberg – Riktigt kul att se Mats ta kliv efter kliv. Framförallt får han nu vara skadefri och kan träna kontinuerligt. Mats hade stundtals lekstuga på sin kant och fixade en av våra två straffar efter att ha snurrat upp ytterbacken.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera