Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Harads IF A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Harads IF A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Vi har tränat tre gånger i veckan under försäsongen utspridd i Bodens alla idrottshallar. Fokus har legat på fys både med och utan boll. Februari har varit en månad fylld av sjukdomar och frånvaro, men vi börjar se ett ljus i tunneln. Till dagens träningsmatch står Vittjärv för motståndet som till årets säsong har två nya tränare, Per Thörnewall och Anders Strömberg. Trotjänaren Robert Wiklund som varit i klubben under många år och gjort det förtjänstfullt har nu gått till BBK`s juniorlag för nya äventyr. Vittjärv har under många år haft samma trupp och är väldigt samspelta.
Vi tränade första gången ute på Boden Arena i Torsdags. Trots att vi bara fick utnyttja en del av planen så var det väldigt nyttigt att få känna på gräset. Vårat absoluta fokus under Söndagens match kommer att ligga på försvarsspelet. Med tanke på att vi inte tränat något på större ytor så ser jag mer denna match som en del i våran träningsupplägg. En chans att få spela stort. Vi har fortfarande flera spelare som är borta och även spelare som just kommit tillbaka från sjukdom. Men vi kommer mönstra ett väldigt intressant lag med flera nya och gamla ansikten.
Tid: 17:30
Dag: Söndag
Plats: Boden Arena
TRUPPEN
Anders Lindgren
Henrik Selberg
Johannes Winroth
Alexander Mattsson
Axel Wahlström
Mattias Andersson
Sebastian Nilsson
Anders Kielatis
Marcus Eriksson
Oleg Klimoshevin
Robin Norberg
Miw Sukloed
Farid Safdari
Ibra
Robin Wikström
Mikael Sandling
Oskar Sandber
Frånvarande: Jimmy L (bortrest), Jesper A (skadad), Mats S (rehab), Samuel F (jobb), Marcus S (skadad), Magnus B (skadad), Pontus W (skadad), Jens G (jobb), Simon S (skadad)
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera