Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hammarö Basket HBK P11
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hammarö Basket HBK P11.
HBK P11
Följ oss för uppdateringarLogga in för att skriva i gästboken
Hej!
U-SM-helg nr 1 (18-19 oktober i Lund) närmar sig alldeles för fort, och en hel del är fortfarande oklart.
Spelschema har kommit och enligt det spelar vi kl 10 och kl 17 på lördagen. Med det upplägget är det svårt att komma undan utan att sova kvar 2 nätter, vilket vi helst vill undvika pga kostnaderna.
Jag har kontaktat och föreslagit att vi antingen spelar den andra matchen tidigare (och då kan bo över fredag-lördag, åka hem efter sista matchen på lördag), eller spelar första matchen 17 på fredag andra matchen vid 10 på söndag (och då kan bo över lördag-söndag). Väntar svar från EOS Lund.
För att kunna planera boende och resa behöver vi veta vilka som är intresserade av att följa med. Admir kommer skicka ut en kallelse idag där detaljerna då är oklara - dvs om det är fre-lör eller lör-sön. Svara gärna så snart som möjligt.
Även kostnaderna är ännu svåra att beräkna, men delas alltså på de 3 föreningar som deltar så förhoppningsvis behöver det inte bli så dyrt.
//Linus
Sänder dagens matcher i:
https://www.facebook.com/groups/1650474499686470/?ref=share
Godkväll, Axel har en förkylning som går åt fel håll. Har feber nu ikväll så han behöver tyvärr avstå matcherna imorgon.
Rapportera
Jag återkommer angående eventuell hjälp med seket, men hoppas att vi slipper.
Rapportera
Hej,
vi spelar två matcher på söndag då vi möter både Aros (14:00) och Karlskoga 2 (16:00) i Bergslagshallen i Karlskoga.
Samlingen är 12:15 vid Pizza Hut.
Jag och Mirza åker tidigare och möter upp på plats i Karlskoga.
Nästa fråga :-)
Jag fann spelschemat för Lund. Ser inte ut som några matcher på söndag. Stämmer det?
https://www.profixio.com/app/lx/competition/leagueid17407/teams/1452371?t=schedule
Hej,
vi måste tyvärr ställa in matchen mot Aros som skulle spelas i Kumla i morgon.
De har inga domare till vår match.
Har försökt via domaransvarige och även med flera av våra domare, men vi lcykades inte får fram ens en domare till vår match.
Tråkigt, men det är inte så mycket vi kan göra åt det just nu.
Hej
RapporteraJag tror enklast vore att åka ner på fredag em, sova ut ta matcherna på lördag enligt plan och sedan köra hem efter sista matchen. Ja, det blir en sen lördagkväll, men med en söndag för återhämtning. David är på.