Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hälsö BK A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hälsö BK A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
I tisdags tog vi några båtar över till Knippla för årets enda åttondelsfinal i Skärgårdscupen.
Laget som startade:
Johnny
Olof-Jesper-Andreas-Ralle
Tim
Emil-Linus-Petter-Stefan
Karl
Bänk:
Wiseman, Joel, Rickard, Kalle och Gustav.
Redan från start står det klart att det blir ännu en långbollsmatch då planen var i lika speldugligt skick som Prästängens B-plan.
Efter bara fem minuter tvingas Karl byta och Wiseman kommer in vilket innebär att Stefan går upp på topp och Wiseman ner på vänster.
Båda lagen skickar långa bollar över planen mest hela tiden men det är på en fast situation som vi får den bästa chansen när Emil(?) får chansen från nära håll men bollen går över.
Knippla kommer igenom två gånger. Den ena gången bryter en spelare fram till höger i straffområdet men skottet går rakt på Johnny och den andra chansen kommer på ett skott från straffområdeslinjen men resultatet blir endast en tv-räddning från Johnny.
I den 40:e minuten blir Gustav utvisad som efter att ha missat en farlig nickchans ropar ut sin frustration på ett ej tillåtet sätt. Hälsö är nere på tio spelare.
0-0 står sig i halvlek men vi i Hälsö har haft dom giftigaste chanserna.
Vi kommer ut taggade till andra halvlek och jag tycker att vi har ganska bra koll på Knipplas långbollar.
Vi skapar till och med ett jätteläge när Stefan snor åt sig bollen, kommer runt målvakten men kommer ur vinkel och bollen sitter tyvärr på fel sida om stolpen.
Emil får en till chans efter en lång frispark från Jesper. Emil nickar på Knipplas målvakt som inte kan hålla bollen och det blir flipperspel framför Knipplas mål men bollen rensas till slut undan.
Istället kommer en av Knipplas långbollar igenom backlinjen och deras anfallare kommer fri med Johnny. Knipplas spelaren sätter den högt och bollen går in i mål. Vi gapar efter offside men linjedomaren är oförstående.
Vi försöker skapa fler chanser men Knippla sjunker lite djupare och tar hand om dom flesta av våra långbollar.
2-0 kommer cirka tio minuter efter ledningsmålet när en frispark rensas undan ut till en Knippla spelare som skjuter. Ett oerhört misslyckat skott som blir till en smörpassning till en fristående Knippla spelare som kyligt lägger bollen i mål.
Efter 2-0 målet är det cirka tjugo minuter kvar av matchen men det enda av värde jag kan minnas att vi skapade är när en långboll från målvakt skarvades till Jesper som kommer fri men Knipplas målvakt kommer ut och täcker föredömligt.
Matchen slutar 2-0 och vi är ute ur cupen.
På lördag tar vi nya tag när vi åker till Hermansby. Matchen startar klockan 15.00 på Kärnavallen.
| Träning | 29 dec, 20:45 |
| Träning | 7 jan, 20:45 |
| Gustavs Cup | 10 jan |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera