Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hälsö BK A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hälsö BK A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Mölnlycke-Hälsö 5-1 (3-1)
Laget:
Elias......Jacob B,Karl,Mange,Simon,Viggy,Daniel D,Jojjen,Tim,Freue,Henke,Olof,Degen,Oliver,Per
Målgörare:
1-0 "min 5"
1-1 "min 8" Fredrik Pettersson Ass: Tim Thuresson
2-1 "min 26"
3-1 "min 44"
4-1 "min 61"
5-1 "min 88"
Vi ska träna avslut och straffar på nästa träning. Varför får vi inte in bollskrället i mål. Mölnlycke är för dagen effektivare än oss och det vänder fort när dom anfaller.
Vi kunde tagit ledningen redan efter en halvminut när Henke jobbar fram ett läge på en slarvig bakåtpassning till Freue som lägger den på en back på mållinjen. Istället tar Mölnlycke ledningen efter 5 minuters spel. I minut 8 kvitterar vi genom Freue på passning från Tim. Helt rättvist efter spelet. Vi spelar skaplig fotboll men Mölnlycke är fruktansvärt effektiva när dom vinner boll (många gånger på våra misstag) på egen planhalva och anfaller i ett rasande tempo. Mölnlycke gör två baljor på såna tillfällen och leder rättvist i halvlek.
I andra startar vi bra och skapar nu mer framåt. I ett sådant läge fälls Henke i straffområdet och Jojjen stegar fram för att skapa kontakt i matchen. Tyvärr skjuter han utanför och vi får fortsätta att försöka skapa framåt. Vi har nu en del klara chanser men får inte dit den utan vi mattas något och Mölnlycke får mer att säga till om och avgör matchen med två baljor till.
Om vi kunde utnyttjat våra chanser idag så skulle vi hålla Mölnlycke bättre målmässigt men det ville sig inte idag.
God moral i laget och vi fortsätter att jobba som ett lag trots baklängesmål och det bådar gott för framtiden. Mölnlycke är ett trevligt lag som spelar offensiv fotboll. När vi väl fick tryck mot deras försvar så skapade vi goda chanser.
Nu tar vi nya tag mot Härryda på Onsdag hemma på Prästängen.
| Träning | 26 maj, 18:30 |
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Fotbollens dag | 30 maj |
| Kode IF (hemma) | 30 maj, 14:00 |
| Fotö GoIF (hemma) | 6 jun, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera