Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hälsö BK A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hälsö BK A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Zenith-Hälsö 2-2 (2-0)
Laget:
Hedda.....Tompa,Danjol,John,Bengan,Josh,Tim,Andreas,Freue,Jacob,Karl,Ludde,Wiseman, Oskar,Per
Målgörare:
1-0 min 9
2-0 min 42
2-1 min 75 Tomas Larsson ass:John Nilsson
2-2 min 88 Fredrik Pettersson (Straff)
Ännu en match mot ett lag som inte har tagit en enda poäng ännu i serien och det är så att en vinst kommer närmare och närmare. Skrivande kom när det återstod 10 minuter av första och det stod vid det laget 1-0 till Zenith. Enligt källor så har inte spelet varit underhållande. Vi har lyckats att pricka ribban genom Bengan men det har varit ett ställningskrig. Zeniths mål tillkom genom ett långskott som studsade förädiskt över Heddas händer. När det återstod 3 minuter av halvleken gör Zenith 2-0 genom ett misstag. Hedda får en bakåtpassning och han får olyckligt bollen för långt ifrån sig och en forward tar bollen och passar den snett inåt till en Zenithspelare som lägger in den i öppen kasse. Spelet har varit jämnt i halvleken utan att vi får till det.
Andra börjar som den första slutade. Vi har boll mest på Zeniths planhalva utan att vi skapar några farliga chanser framåt. Zeniths kontringar är farliga men dom avstyrs bra av våran backlinje. I minut 55 kommer det som inte vi behöver i matchen. Andreas Larsson blir utvisad på något som inte någon ser vad som händ men utvisad blir han. Nu går vi ner på en trebackslinje för att försöka fylla på framåt och vi lyckas bra. Vi matar på och skapar chanser genom hörnor och avslut utan att få in den. Zenith försöker kontra men dom stoppas effektivt av våran för dagen bra backlinje med Danjol i front. Tillslut faller allt enträget malande. John får en boll på högerkanten och slår ett fint inlägg efter backen som Tompa kommer fint fram på och stöter den i mål. Nu forcerar vi och har spelet. I minut 88 slits John ner i straffområdet och vi får straff. Fram stövlar Freue och sätter den säkert till vänster om målvakten. Vi lyckas hålla minuterna ut och får välförtjänt med oss en pinne hem.
Ibland känns det som vi inte utnyttjar lägena vi får och det kan vi bli avsevärt bättre på.
Alla spelare skall ha kredit för att vi inte ger upp fastän läget såg mörkt ut när vi fick utvisningen. Bra moral i laget. Kan bara båda gott i framtiden.
| Träning | 26 maj, 18:30 |
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Fotbollens dag | 30 maj |
| Kode IF (hemma) | 30 maj, 14:00 |
| Fotö GoIF (hemma) | 6 jun, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera