Match
0 - 0
Knippla 1 Gräs
21 maj 2026
19:00
Referat
Referat: Knippla IK - Hälsö BK
Laget:
Felix Eliasson (MV), Albin Börjesson, Andreas Andersson, Lukas Clarke, Petter Magnusson, Erik Berntsson, Emil Johansson, Joel Börjesson, John Arnesson, Casper Berg, Andreas Jernarp, Oscar Nilsson, Melker Adolfsson, Marcus Boberg, Victor Turefeldt
Ja, då kommer det efterlängtade derbyt mot Knippla. Matchen skulle egentligen spelas lördagen den 23/5, men blev flyttad till den 21/5 då Knippla inte kunde få ihop lag till lördagen på grund av Göteborgsvarvet. Hur som helst är vi taggade till 100%!
Tyvärr får vi under veckan många avstängningar, återbud, skador, resor och kalas, så vi tvingas kalla in spelare som inte gjort många träningar under året, vilket inte är optimalt i en sådan här typ match. De som ställer upp ska ha all heder och visar verkligen att de spelar för HBK-tröjan.
Tyvärr är det framför allt på backsidan som återbuden kommer.
Hugo är avstängd, Lukas T är bortrest, Jacob L är skadad, Gustav är skadad och William är skadad.
Elaya är avstängd, Jacob P är borta, Ahmed är bortrest, Henrik är sjuk och Jack K är skadad.
Och som om detta inte vore nog så drar Jernarp på sig andra gradens brännskador på handen dagen innan matchen, samtidigt som Casper fortfarande dras med ett brutet revben. Men båda två krigar sig till matchstart med diverse omplåstringar.
Petter och Albin får ta varsin ytterbacksplats. Den ena spelar inte vanligtvis där och den andra har inte rört en boll sedan träningslägret. Men de tar sina roller och ingen klagar. Erik kommer tillbaka från en långtidsskada, så vi vill egentligen inte använda honom hela matchen.
Ur ett ledarperspektiv är detta långt ifrån optimalt då vi vet att oavsett hur det gått för Knippla tidigare under säsongen så kommer detta inte bli någon enkel match. De kommer kriga för varje millimeter på planen.
Jag känner redan på uppvärmningen att laget inte är tillräckligt taggat. Det är flamsigt och ofokuserat.
Matchen börjar exakt som jag förutsett. Knippla kommer att kriga och trots en fin fotbollsplan lyckas de göra planen trång för oss. Vi äger bollen, men vi kommer inte riktigt loss från våra positioner och jobbar en och en hela tiden. Vi blixtrar till ibland och skapar några farliga chanser, men i första halvlek är det nog ändå Knippla som kommer till de vassaste lägena då vi inte får spelet att lossna.
Första halvlek slutar 0–0.
---HALVLEK---
Vi snackar i halvtid om att bryta mönster, jobba tillsammans och vårda bollen mer. Det märks tyvärr att många av spelarna inte lirat ihop på länge, och det uppstår kommunikationsmissar och osäkerhet.
Knippla utnyttjar detta till 100 % och spelar rak fotboll. Det är inte mycket till spel från deras sida, men de spelar upp på en tung centerforward som håller undan och sedan lägger vidare bollen till attackerande mittfältare eller ytterforwards. Vi stänger det bra, men de kommer igenom ibland och skapar oro hos oss.
Vi är det starkare fotbollslaget på planen, men vi lyckas inte riktigt kapitalisera på det. Bollar som rullar på mållinjen, tveksamma straffsituationer, en boll i virket och en storspelande KIK-målvakt gör att vi lämnar Knippla med 0–0. Det var inte vad vi hade velat på förhand, men det blir svårt när stora delar av laget inte spelat ihop under året.
Samtidigt är inte lagets sammansättning någon ursäkt. Vi kommer heller inte upp i den nivå som vi kan och behöver hålla för att vinna derbyn.
Vi tar lärdom av matchen, får med oss 1 poäng och fokuserar nu på nästa uppdrag som är Kode på Stuvö Backe den 30 maj!
Spelarstatistik
Utespelare
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng
Spelarstatistik
Målvakter
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
S Skott på mål
IM Insläppta mål
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng