Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hallsta IK HIK_Ungdomsledarsida
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hallsta IK HIK_Ungdomsledarsida .
HIK_Ungdomsledarsida
Följ oss för uppdateringar
Tack för en trevlig planeringsdag, ni hittar anteckningar under fliken dokument ledarmöte!
Vi pratade lite om Fotbollens Spela, Lek och Lär på mötet, alla tränare ska få sitt ex. Föräldrar kan också få dom som vill eller ni känner behöver. Riktlinjerna i FSLL är utgångspunkten för all barn- och ungdomsfotboll i Sverige. De är centrala för samtliga tränar- och spelarutbildningar hos SvFF och bör även vara det i alla föreningars verksamhet.
INTRODUKTIONSFILM FSLL
Syftet med FSLL är alla föreningar ska ha en gemensam tanke med sin verksamhet. Budskapet förmedlas genom fem riktlinjer.
FSLL FEM RIKTLINJER
Detär skillnad mellan att känna till FSSL och att verkligen förstå innebörden av riktlinjerna och den roll man spelar för att den ska efterlevas. Med en djupare förståelse för innebörden av FSLL ökar dina möjligheter att bidra till att barn och ungdomar i din närhet får växa upp och utvecklas i sunda fotbollsmiljöer.
här hittar du allt om FSSL
Här hittar ni allt om FSSL
Att presentera FSSL på något föräldramöte och dela ut häftet skulle vara fantastiskt bra!!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera