Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hajoms IF Hajoms/Björketorps Damlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hajoms IF Hajoms/Björketorps Damlag.
Hajoms/Björketorps Damlag
Följ oss för uppdateringar
I våras blev matchen 4-4 i en spännande drabbning på bortaplan. Nu var det dags att spela i Björketorp på en fin men något tung plan. Regn den senaste tiden hade gjort planen en aning jobbig att springa på.
En välspelad första halvlek där HB tog kommandot från första stund. Och i 10:e minuten tar man ledningen på ett fint anfall på högerkanten där Julia Helgesson smet förbi sin back och serverade en fristående Kristensson som sätter 1-0 i ena hörnet.
Halvleken ägs ordentligt av HB och Skogum hade flera frilägen. HB kunde gjort både 2 och 3 mål till.
Tilda i bortalaget hade även hon en fin chans men Tova i målet gjorde en fantastisk parad och 1-0 höll sig till pausen.
Andra halvlek blev nästan omvänd. Lite chanser åt båda håll men efter hand så tar Öxnevalla över och den desperata jakten på kvittering är flera gånger nära att resultera i mål. Men Tova är orubblig och gör en mycket bra match.
Mycket glada hemmatjejer när en för dagen mycket bra domare blåser i pipan. Matchen är slut och sammanfattningsvis är det en rättvis seger för hemmalaget om man räknar farliga målchanser men en mycket jämn match, spelmässigt.
200 personer i publiken fick se en bra fotbollsmatch. De flesta nöjda med resultatet. Men ett stort antal supportrar från Öxnevalla var på plats och det blev en härlig inramning kring dagens match. Det visar på ett stort intresse för flick/damfotbollen och det är oerhört glädjande.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera