Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagunda IF Damlag D1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagunda IF Damlag D1.
Damlag D1
Följ oss för uppdateringar
Lisa Leierdahl blir kvar ytterligare 1 år i Hagunda!
Om man inte skjuter gör man inte mål bör vara ett av Lisas motton. Snipern från förlängda mållinjen som hon även är i Hagunda då många av hennes mål har kommit från märkliga vinklar. Oväntade skott som brukar sprättas upp i nättak och kryss. Målvakten har inte haft en chans iochmed att ingen tror att någon skjuter därifrån. Hon avslutade årets säsong genom att i sista matchen mot Lillån starta målkalaset genom att vid kanten i höjd med Lillåns avbytarbänk stänka upp bollen i nättaket vilket betydde 1-0 Hagunda.
Lisa anslöt till damlaget i säsongen 2018/2019 från Björklinge, och har innan dess representerat Rasbo IK och just Björklinge. Hon har hunnit med 76 matcher i Division 1 laget och bidragit med 40 poäng fördelat på 31 mål och 9 assist. Endast 4 minuter har hon spenderat på botbänken.
Hur gick tankarna inför kommande säsong?
-För mig var det ett väldigt enkelt beslut då jag trivs så himla bra i både föreningen och laget. Jag ser fram emot en till säsong i hifen och det ska bli extra kul att få spela i allsvenskan.
Förväntningarna på nästa säsong?
- Det ska bli kul att få möta nya lag och framför allt tuffare motstånd. Vi har alla förutsättningar att lyckas och jag hoppas och tror att vi håller oss kvar. Sen hoppas jag såklart att vi tar en sådan bra placering som möjligt och får ett bra stöd från läktaren!
Axelsson om Lisa:
- Hon kom till oss som back och är nu forward, och det har hon gjort mycket bra.
En spelare med ett vasst avslut, som vi verkligen fick se i avslutade matchen mot Lillån.
Det finns mycket mer hos Lisa än vad hon har kunnat visat på grund av olika anledningar.
Men med hennes tränings vilja, så kommer detta också bli roligt att följa under säsongen som kommer.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera