Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagunda IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagunda IF.
Hagunda IF
Följ oss för uppdateringar
2017 väntar runt hörnet och härmed kommer en liten sammanställning om vad som skedde 2016.
. Hagundadagen blev återigen en lyckad dag med den här gången en möjlighet att använda oss av både C och D hallarna som en jättestor knytpunkt för alla HIFare.
. Herrlaget blev seriemästare i div.1 ÖS men missade tyvärr avancemangen till Allsvenskan i den 3e och avgörande match mot Rotebro som vann i sudden. Tung förlust som betydde att laget skulle bli kvar i div.1 ÖS säsong 16/17. I och med bygget av den nya arena, skulle det bli lagets sista match i sin historia i Allianshallen, en match som ändå blev en riktig succé då den spelades inför en fantastisk publik som höjde stämningen i höjder man kunde bara drömma om. 863 innebandysupportrar var på plats fast Storvretas match på Fyrishov samtidigt!!! GALET.
. Damlaget gjorde en mycket bra säsong med och kunde, tack vare sin placering i div.2 GUDH tabellen och att förbundet införde Allsvenskan på damsidan, flyttas upp till div.1 GUD för säsong 16/17.
. Innebandysektions ordförande, Anders Öman, blev dessutom utsedd av Upplandsinnebandyförbundet till Årets Innebandyprofilen 2016. Anders har varit verksam i stort sett sen innebandysektionen startades inom Hagunda 1992. Grattis återigen och tack Anders!
. Junior och ungdomsverksamhet gjorde fina insatser med i sina respektive serier. På herrjunior sidan, gick det tyvärr inte hela vägen i JAS.
. I juni, under ledningen av Erik Jällrud anordnades ett innebandyläger som avslutades med en väldigt uppskattad all stars match.
. Inom friidrott, har vi kunna se många fina resultat/personbästa och en stark utveckling av alla våra friidrottare. 24 anmälda till Ottarsloppet, 8 till Stockholmsmaraton. Det anordnades tyvärr ingen friidrottstävling av föreningen i år.
. Under sommaren, kunde man för första gången, spela både tennis och innebandy utomhus på Hagundas sportsplan vid klubblokalen på High Chaparall.
. I augusti, invigdes IFU Arenan ( också kallas HIFu Arena) och blir därmed ett stort lyft för Innebandy och Friidrott i Uppsala. Det är många lag som har startat säsongen 16/17 med den nya arenan som hemmaplan. Friidrott fick också chansen att få tider tilldelade för gemensam träning.
. I början av september, anordnades Vängeloppet för 3e året i rad. En väldigt uppskattad arrangemang där 99 löpare deltog. Under hösten återupptogs barngympan i Vänge.
2016, avslutades med att herrlaget tog juluppehåll som serieledare och vann Storvretacupen 16/17 och att damlaget placerade sig som 3a i tabellen. 45 tävlande barn deltog i inomhus KM som arrangerades av friidrottssektion.
Ett år rik av händelser och fantastiska stunder helt enkelt.
Jag vill nu önska er alla och era familjer ett fantastiskt 2017 med fina resultat och mycket lycka i er idrott och privat.
Med Vänliga Hagundahälsningar, Bruno M.
Hagunda IF
Hjärta och gemenskap
Idrottsglädje
Framtid och framgång
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera