Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagunda IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagunda IF.
Hagunda IF
Följ oss för uppdateringar
Då har äntligen turen kommit till en av dom stora utmanarna om seriesegern och ytterligare en tuff derbymotståndare, nämligen Rasbo IK. Rasbo har två säsonger i rad varit snubblande nära en play-off plats och till kommande säsong har dom förstärkt en hel del i truppen.
Vi fick en intervju med Henrik Bernelind, sportchef i Rasbo:
Hej Henrik! Kan du berätta lite om Rasbo IK?
Rasbo IK bildades 1928 men innebandyn kom igång långt senare så klart. Vi firar faktiskt tio år med herrlaget i år. Vi startade en seniorverksamhet för herrar säsongen 2005/06 och går alltså igång med vår elfte säsong nu när serien startar. På dessa tio år har vi gått från division sex till ett etablerat lag i division ett. Vi har även vunnit två DM-guld.
Hur ser er försäsong ut?
Vi körde igång försäsongen tillsammans med vår juniorakademi i mitten av maj och körde fram till slutet av juni. Det har varit blandad träning, intervall, löpning och även yoga som var en uppskattad träningsform. Sedan första veckan i augusti har vi kört innebandy. Vi kommer att spela någon träningsmatch samt vara i Uppsala-cupen.
Vad har ni för målsättningar inför kommande säsong?
Vi har inte varit många poäng ifrån kvalstrecket två år i rad nu och tycker att vi ska ta en kvalplats i år.
Vilken målsättning har föreningen på lång sikt?
Föreningen tillsammans med ledningen för herrlaget har haft en plan i några år. Vi hade i flera år duktiga juniorer som vi aldrig fick upp till seniornivå. Nu äntligen finns det en stor grupp runt våra ungdomar som har bildat en juniorakademi och redan börjar det fyllas på med fantastiskt duktiga juniorer. Vi är inte riktigt i hamn med den målsättningen, men ge oss något år till. När vi kan fylla på med unga hungriga spelare är allt möjligt.
Hur har er silly season varit?
Den har varit bra, det har varit ett stort intresse för att spela för Rasbo.
Vilka spelarförluster har ni?
Andreas Kjällander, coach, ingen känd ny klubb.
Johan Kruse, back (RIG Umeå)
Vilka nyförvärv har ni fått?
Niclas Kruse, coach, Roslagen IBK
Marcus Malm, back, Roslagen IBK
William Lindgren Fahimi, forward, IK Sirius IBK
Ludwig Englund, back, Alunda IBF
Andreas Aspenlind, center, Gottsunda IF
Christoffer Bernelind, målvakt, Alunda IBF
Christoffer Carlsson, forward , IK Sirius IBK
Vilken/vilka spelare ska man hålla ett extra öga på i ert lag och varför?
Simon ”Pano” Augustsson bör man hålla koll på, en av dom målfarligaste i serien.
Sedan kommer jag personligen kika mycket på Marcus Malm, backen från Roslagen har sett bra ut på träningarna.
Vem tycker ni är seriens bästa värvning?
Har inte så stor koll på vad dom andra lagen har värvat.
Vem är seriens bästa spelare?
Spelar Mattias ”Lill-Janne” Holmgren* fortfarande?
(*en gammal hagundaspelare och bloggprofil som slutade för två år sedan och nu spelar i Hagunda Legends, hemsidans anmärkning)
Hur ser ni på div.1 ÖS inför säsongen 15/16?
Det känns roligt att få lite nya lag och orter att åka till. Både skönt och tråkigt att inte få åka till gotland.
Kan du tippa topp 4 i serien?
1. Hagunda
2. Hässelby
3. Rasbo
4. Åkersberga
Tack Henrik och stort lycka till!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera