Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagunda IF Herrlag Allsvenskan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagunda IF Herrlag Allsvenskan.
Herrlag Allsvenskan
Följ oss för uppdateringar
Hagunda IF kan med glädje konstatera att fastighetsmäklarna Notar i Uppsala har valt att gå in som guldpartner den här säsongen.
– Det är ett häftigt drag runt Hagunda IF och en pågående storsatsning som vi vill vara med på, säger mäklaren Albin Ruhl.
Hagunda IF kom i kontakt med Notar genom eldsjälen Olle Isacsson.
– Han förmedlade till oss vilket häftigt drag det var i "Hifen". Det är ett bra drag på matcherna och en pågående storsatsning från föreningen på alla plan. Sedan gick vi med i supportergruppen och såg vilket engagemang som det finns från föreningens medlemmar. Då kändes det roligt att kunna hjälpa till lite extra, säger Albin Ruhl när han beskriver bakgrunden till samarbetet.
Kan du berätta lite om Notar Uppsala?
– Vi är ett glatt gäng med extremt engagerade fastighetsmäklare. Jag har hunnit stöta på en hel del mäklare under mina snart fem år i branschen och kan konstatera att mina kollegor håller världsklass, säger Ruhl och fortsätter:
– Just nu är vi i en flyttprocess från Brantingstorget till Vålamagasinets gamla lokaler mitt emot UKK. Vi växer så det knakar och är topp tre Uppsala på utbud 2019.
Den egna innebandykarriären har precis tagit fart igen för Albin som huserar i IBF Fålhagen i herrarnas division H6V.
– Efter "Hifen" är vi Uppsalas finaste innebandylag. Här finns de riktiga talangerna som aldrig fick chansen eller möjligheten att blomma, säger han.
Resan som mäklare har bestått av hårt jobb och under de tre senaste åren har Ruhl förmedlat flest fastigheter i Uppsala län.
– Generellt tror jag att det folk har svårt att se hur mycket en fastighetsmäklare påverkar slutpriser. Detta var något som jag tog fasta på direkt och som även våra kollegor gör. Under snart fem års tid har jag satsat på att sälja dyrt. Marknaden förändras månad för månad, jag har alltid sett till att ligga lite före marknaden.
Vad är det då för en deal som Hagunda och Notar har kommit överens om? Albin förklarar:
– Som en fortsättning i vår satsning att bli störst i Uppsala, och för att kunna stötta Hagunda IF, har vi ingått ett samarbete. Det går ut på att vid varje försäljning där säljaren är medlem i Hagunda så går en bra peng till föreningen Hagunda IF.
– För att det ska ske ska man meddela mig eller mina kollegor att man är just medlem i Hagunda IF när uppdraget inleds. Sedan för jag kontakten med Erik Jällrud så att pengarna kommer dit de ska.
Om man går i sälj eller köptankar. Hur kommer man lättast i kontakt med dig?
– Mejla eller ring mig så får du en kontakt av mig som är den bästa på just ditt område! I vår laguppställning har vi bara fantastiska mäklare – alla är duktiga på olika områden.
albin.ruhl@notar.se - 0701 47 94 33
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera