Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagunda IF Herrlag Allsvenskan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagunda IF Herrlag Allsvenskan.
Herrlag Allsvenskan
Följ oss för uppdateringar
Hagunda drabbade på söndagseftermiddagen samman med Visby i ett möte som brukar vara en jämn tillställning, så även denna gång.
Första perioden är jämn där Hagunda tar ledningen och Visby kvitterar och 1-1 efter första får sägas vara rättvist. I den andra perioden tar HIF snabbt ledningen, men perioden vinner Visby fullt rättvist med 2-1. Hagunda spelar ingen vidare innebandy i denna period, mycket slarv och bolltapp i viktiga lägen.
I den tredje perioden gör Visby omgående 2-4, men Hagunda lyckas reducera och sedan även kvittera med ca en minut kvar. Kvitteringen sker när man tagit ut målvakten och spelar 6 mot 5, målet görs snyggt på volley av Fredrik Hast.
Det Hagunda får ta med sig från den här matchen är det fysiska spelet och att man får med sig oavgjort. I övrigt var det lite för mycket bolltapp och slapphet i försvarsspelet. Niklas Söderström som vaktar kassen gör det mycket bra och bland utespelarna gör Fredrik Hast också en bra insats.
Nu återstår en träningsmatch mot Storvreta nästa helg innan serien drar igång...viktiga veckor framöver.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera