Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagby IK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagby IK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Ny dag - ny match!
Igår kväll på ett soligt Fyrisfjädern mötte Hagby Damlag Upptown Girls.
Hagby hade som mål att försöka upprätthålla det fina spel som var på förra matchen och så blev det även om motståndet var något tuffare denna gång!
Ganska tidigt i matchen kunde Camilla slå in bollen i mål för Hagby till 1-0. Men trots att de rödsvarta damerna hade ett övertag i matchen (och att våra backar och målvakt återigen storspelade!) så lyckades Upptown Girls kvittera till 1-1.
I slutet av första halvlek tog Sara hand om en inspark långt ner på offensiv planhalva som hon förvaltade väl. Ett hårt skott mot mål som målvakten precis nuddade innan den fortsatte upp i nätet!
2-1 till Hagby i paus.
I början av andra halvlek fick Hagby en inspark nere vid hörnflaggan som blev till ett fint inlägg som nickades in av Elin U! Ledningen var nu utökad till 3-1 men än var det inte över.
I slutminuten lyckades Camilla återigen trycka in bollen i mål och fastställa resultatet 4-1 till Hagby!
Återigen fanns det under matchen bud på fler mål då det offensiva spelet gjorde att många chanser skapades, av såväl backar som mittfältare och forwards. Men är det något som Hagby damlag är bra på så är det iaf att inte sluta försöka! Och rätt som det är - så går bollen in :)
En härlig seger och tre sköna poäng in på kontot inför sommaruppehållet. Vi passar på att tacka för det fina stöd vi har fått från nära och kära som varit och hejat på!
| Träning | 30 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera