Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Habo IF F-15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Habo IF F-15.
F-15
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Än är det ett antal månader kvar till årets första fotbollsträning för F15 och vi hoppas att alla som var med förra säsongen är sugna på att delta även detta år. Vi vill passa informera om ett par saker redan nu så att ni får möjlighet att planera med dem i åtanke.
Den 2/7-3/7 inträffar Habocuppen och klubben behöver all arbetskraft som finns att tillgå. Respektive lag kommer att få olika uppgifter och mer information om detta kommer under våren.
Alla lag blir tilldelade en arbetsvecka då laget ansvarar för bemmaning av kiosken samt städning av lokalerna på Slätten. F15 har tilldelats v 16 (18/4-24/4) men eftersom kiosken inte behöver hållas öppen förrän från 1/5 så kommer vi endast att behöva bemana kiosken om något av seniorlagen spelar hemmamatch under denna vecka. Mer information kommer senare eftersom spelschemat inte är satt ännu för dessa lag. Städning ska utföras en gång under vecka 16 och vi siktar preliminärt på att utföra den på söndagen (eftermiddag eller kväll). Mer detaljerad information om detta kommer längre fram.
Flicklagen kommer att vara bollvärdar för Habo IF:s damlag. Mer information om aktuella datum kommer att komma efter att alla seriematcher är datumsatta.
Inför kommande säsong har vi tyvärr tappat några ledare och behöver därför fylla på i leden. Vi behöver fler ledare som hjälper till på träningarna men även ny lagledare och kontaktförälder. F15 är en väldigt stor grupp och vi kommer att behöva vara fler ledare än vad vi för tillfället är. Ni som är intresserade av att hjälpa till kan kontakta Christian eller Carl-Magnus. Den 3/3 kommer vi att hålla en ledarträff och prata ihop oss inför säsongen.
Avslutningsvis vill jag även passa på att påminna om Habo IF:s årsmöte som inträffar den 24/2 kl 18:00. Alla medlemmar får delta på årsmötet (som är digitalt) men det krävs att man anmäler sig senast kl 12:00 dagen innan. Mer information om detta hittar ni här:
https://www.haboif.se/News/6877881/Valkommen-att-delta-pa-Habo-IF-s-arsmote.
Hör gärna av er om ni har några frågor.
Hälsningar
F15 genom Carl-Magnus
| Norrahammars GIS 1 (borta) | 17 maj, 14:00 |
| Träning | 18 maj, 17:00 |
| Ekhagens IF 1 (hemma) | 20 maj, 19:00 |
| Träning | 21 maj, 17:00 |
| IF Hallby FK 2 (hemma) | 23 maj, 12:15 |
Hej.
RapporteraIkväll 3/3 kl 18:00 träffas vi ledare i klubblokalen på Slätten.
Är du en förälder som ockå vill vara med som ledare/tränare är du välkommen ikväll.
Meddela gärna om du vill vara med.
Rapportera