Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Habo IF F-11
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Habo IF F-11.
F-11
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Då var det dags för Örebro & Forward cup! Vi är taggade allihop och ser fram emot en intensiv & rolig helg!
Vi lämnar Habo på fredag kl 10. Vi samlas på Slätten och fördelar oss i bilarna. Skulle ngn inte komma till samling är det viktigt att meddela ngn av oss i tränarstaben om det.
Vi planerar att äta lunch så fort vi kommer upp till Örebro och har kontakt med en pastarestaurang för bokning just nu. Bra om alla spelare tar med pengar till lunch (ca 150 kr) samt ett mellanmål att äta efter första matchen. Troligen äter vi middag efter sista matchen på fredag vilket gör att det blir ett antal timmar emellan.
Matchställ delar vi ut på träningen imorgon torsdag. Det är varje spelares ansvar att detta kommer med till Örebro och sedan tvättas och lämnas in senast torsdag nästa vecka.
Vädret ser i nuläget ut att bli perfekt fotbollsväder, ca 18-21 grader och lite växlande med moln och sol men uppehåll. Det kan ju dock ändras så se till att packa kläder efter väder.
Några saker att tänka på kring packningen:
- Luftmadrass & sovsäck/sängkläder (madrassen får vara max 90 cm)
- Handduk & duschprylar
- Badkläder (cupen har samarbete med Gustavsvik, inte säkert vi hinner men ta med ifall)
- Kläder & extra skor att ha emellan matcherna
- Matchställ, fotbollsskor, benskydd & vattenflaska
- Mellanmål till fredag
Vi kommer ägna en del av träningen imorgon att prata om våra ambitioner med cupen och påbörjade snacket i tisdags. Utöver vårt spel pratade vi då lite kring lagsammanhållning och hur vi alla kan bidra till en rolig helg tillsammans.
Vi kommer under helgen framförallt meddela oss till er föräldrar i lagets whats up-grupp. Skulle ngn förälder sakna tillgång till den så säg till. Men där kommer vi uppdatera lite kring matchresultat för de som inte har möjlighet att hänga på som publik och även meddela om det är praktiska saker.
Som nämnts i tidigare utskick kommer vi äta alla våra måltider på Adolfbergsskolan och av de matcher som i nuläget är schemalagda, kommer vi spela på Rosta Gärde och Trängens IP. Matchsschema och övrig info hittar ni på www.forwardcupen.se/
Allt gott!
Spelarråd | 25 sep, 17:00 |
19 sep | Söndagsmatch för Herr |
18 sep | Dam möter Lagan/Ryssby ikväll |
16 sep | Derby för F16 på onsdag |
14 sep | Guldbollskvällen gjorde återigen succé! |
13 sep | Matchklimathelg - Söndagsmatch Damjunior |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera