Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Habo IF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Habo IF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Ytterligare en förlust i den andra träningsmatchen mot en seriekonkurrent. Vi börjar första halvlek bra och har ett litet övertag i spelet. IFK kör med ett högt försvarsspel, men jag tycker ändå att vi reder ut det på ett bra sätt. Vad det gäller målchanser så är det ganska jämnt fördelat, det är möjligt att vi har någon mer målchans än IFK i den första halvleken, vi har bland annat en nick i ribban. Men vi skulle också ta ledningen i matchen genom att Farzad som kommer runt på ena kanten och när han kommer fri med deras målvakt så gör han inga misstag. 1-0 till Habo i halvtid.
Till andra halvlek så förändrar vi lite i vårt sätt att spela, och tyvärr så blev det till det sämre i denna matchen. Redan i den första minuten, så gör vi en felpassning i vår uppspelsfas, och IFK kan alldeles för enkelt göra 1-1. I mitten av halvleken kommer också både 2-1 och 3-1 inom en minut, 2-1 på hörna, och 3-1 efter att en långboll, som hittar in bakom våran backlinje till en IFK spelare som kommer fri.
I andra halvlek så är det IFK som är det bättre laget, de är lite hetare än oss och vinner de flesta närkamperna på plan, och segern känns ändå ganska rättvis.
Nu laddar vi för nästa match, som spelas på slätten mot IK Tord nästa Lördag.
| Smålandsstenars GOIF (borta) | 9 maj, 13:00 |
| IF Eksjö Fotboll (borta) | 10 maj, 17:00 |
| Träning | 11 maj, 18:30 |
| Träning | 12 maj, 19:00 |
| Gnosjö IF (hemma) | 14 maj, 12:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera