Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Habo IF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Habo IF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Årets första hemmamatch, och tyvärr så är vi tvungna att spela på konstgräs, pga det ostabila vädret som vi haft under April månad.
Dagen motstånd är Värnamo södra som tillsammans med Aneby, Råslätt och Haga, åkte ur div 3 förra året. Värnamo södra är enligt många( inklusive mig själv) en storfavorit till att vinna årets serie. De har övertygat hela tränings match perioden, samtidigt som de vann premiären mot Råslätt i förra veckan.
Första halvlek, börjar med att båda lagen får tid på sig i sitt passningsspel, utan att motståndaren sätter någon direkt press i uppspelsfasen. Men ju mer tiden går så blir press spelet tuffare och tuffare från båda lagen. Värnamo kommer att ha något mer boll än oss i första halvlek, men vi ligger fantastiskt bra i vårt försvars spel och de lyckad inte att skapa några farligare målchanser. Däremot så kommer första halvlek handla mycket om Habo, som kommer att skapa en hel del målchanser. Anton Staf, var åter med i startelvan efter en längre period skadefrånvaro, och han kommer att spela huvudrollen i matchens första halvlek. När domaren blåser för halvtidsvila, så har han gjort ledningsmålet för oss, och har dessutom träffat virket vid 2 tillfällen, kommit i ett friläge som målvakten gör en bra räddning på, och blev dessutom brutalt ner riven i straffområdet 2 ggr, 2 solklara straffar, som domaren inte vågar döma. Utöver detta så har vi även ett par halvchanser till, så 1-0 till Habo i halvtid, var i underkant och känns väldigt missvisande.
I andra halvlek, så är det Värnamo som tar kommandot, vi faller ner mycket på egen planhalva och är passiva i vårt försvarsspel. Värnamo höjer tempot något, och vi har svårt att hänga med. Redan 10 minuter in i halvleken så gör Värnamo kvitteringsmålet. Även ifall vi höjer oss efter denna 10-15 minuters period, så är det Värnamo som är det bättre laget i andra halvlek. Vi har ytterligare en sekvens i matchen, som kunde resulterat i en straff för oss, när Farzad blir ner riven precis innanför straffområdes linjen, men även denna gång så valde domaren att inte blåsa. Det var en riktigt tuff tillställning, där båda lagen ligger på gränsen till vad som är tillåtet, men det var tyvärr bara Habo som blev straffade. Habo får 7 varningar och en utvisning, medans Värnamo klarar sig mycket lindrigt ifrån varningar genom matchen. Habo får också 4 man skadade, under dem sista 20 minuterna, pga det tuffa spelet. Med en man mindre och byte av 4 skadade spelare, så har vi det tufft sista kvarten, och Värnamo går för ett segermål, men vi lyckas att hålla undan tiden ut. Jag tycker ändå att det är en bra match som spelas, båda lagen spelar en okej fotboll, och resultatet i sig är ganska rättvist, även ifall vi kanske hade de bästa målchanserna. Hela Habo (hela truppen) förtjänar beröm, men ett extra plus till Staf, som gör en fantastisk första halvlek.
| IF Eksjö Fotboll (borta) | 10 maj, 17:00 |
| Träning | 11 maj, 18:30 |
| Träning | 12 maj, 19:00 |
| Gnosjö IF (hemma) | 14 maj, 12:30 |
| Träning | 14 maj, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera