Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Habo IF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Habo IF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Tung poängförlust mot Eneryda
Lördagen den 13 september, borta match mot Eneryda. Vinner vi denna match så skulle vi i princip säkrat en kval plats och få stora möjligheter till att komma ikapp lagen ovanför kvalstrecket. Det är en match där vi tar kommandot i början av matchen och gör 1-0 tidigt, genom Krantz.
Efter detta ledningsmål så tappar vi initiativet och matchen står och väger. Vi skapar en riktigt het målchans, när vi kommer i ett 4 mot 2 överläge, där deras målvakt gör en fantastisk räddning. Eneryda får sedan en straff, som domaren från börjat vinkat bort, men efter att linjedomaren vinkat till sig huvud domaren, långt efter situationen, så lyckas linjedomaren ändra domslutet till att döma straff, lyckligtvis så räddar Wulf straffen.
Vi kan ändå gå in i halvtid med en 1-0 ledning och det känns som att vi har hyfsat bra kontroll på matchen. Andra halvlek fortsätter som den första med att det är ganska avvaktande spel av båda lagen, men det är Eneryda som lyckas att kvittera en bit in i matchen. Strax efter kvitteringen så kan vi återta ledningen, och efter detta lednings mål, så har vi bud på att göra både 3-1 och 4-1, vi har bl.a 2 bollar inne i mål, men som döms bort för offside. Med 10 minuter kvar att spela så lyckas Eneryda att kvittera, efter detta målet så är det någon halvchans åt båda hållen. Vi gör en riktigt dålig match idag, men tycker ändå att vi är något bättre än Eneryda. Men det är bara att komma igen!
| Träning | 11 maj, 18:30 |
| Träning | 12 maj, 19:00 |
| Gnosjö IF (hemma) | 14 maj, 12:30 |
| Träning | 14 maj, 17:30 |
| Sävsjö FF (hemma) | 22 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera