Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Habo IF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Habo IF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Söndag 23 Februari, träningsmatch nr 2.
Matchen spelades mot Egnahems BK som håller till i div 4, divisionen under oss.
Lite andra förutsättningar jämfört med matchen mot Råslätt tidigare i veckan, detta var en match som vi ska föra.
Mycket riktigt så tog vi tag i taktpinnen direkt i matchen och kunde ta ledningen med 2-0 innan 10 minuter hade passerat på matchuret. Habo hade ett stort bollinnehav matchen igenom, och periodvis så såg anfallsspelet riktigt bra ut. Ett anfallsspel där vi en hel del gånger kommer till avslut efter bra kombinationer, med mycket rörelse och ett hyfsat bra passningsspel. Förutom de 2 målen som vi gör i första halvlek, så har vi också en boll i ribban och en i stolpen.
Vi har en stor trupp i denna match, och gör 7 byten i andra halvlek.
I andra halvlek, så fortsätter vi med att föra matchen. Vi skapar en hel del målchanser och får göra ytterligare 2 mål innan matchen är slut. De 4 målen i matchen görs av av Mackan, Krantz, Farzad och Staf.
Det fanns en del perioder där vi inte riktigt är på tå, och hamnar fel i vårt positionsspel, vilket resulterar i att Egnahem ganska enkelt kan ta sig in i spelyta 2, mellan vår backlinje och vårt mittfält. Egnahem skapar också ett par målchanser i matchen, som Wulf kan avstyra ganska enkelt. När vi ser till anfallsspelet, så slarvar vi också en del, vi har väldigt bråttom med att slå de avgörande passningarna, vilket gör att vi spelar mycket på chans. Önskvärt vore om vi kan spela med ett större tålamod , och välja de enkla passningarna före de svåra, och på så sätt få med mer spelare i anfallsspelet.
Även i denna match så gör vi en godkänd insats, det finns mer att önska, men vi har fortfarande en hel del träningar och matcher kvar innan seriepremiären.
Dagens start elva:
MV-Wulf, HB-Dahl, MB- Janeke, Oskar, VB-Pontus, HM-Ando, MM-Ludde, Staf, HM-Mackan, FW Krantz, Farzad. Avbytare- Sager(in45- MB), Lunkan (in45-MM), Mats (in55- MM), Saddath (in45-HB), Simon (in45-HM), Appel (in45-VM), Kellert (in75-MV).
| Sävsjö FF (hemma) | 22 maj, 19:00 |
| Nässjö FF (borta) | 25 maj, 19:00 |
| Norrahammars IK (borta) | 29 maj, 19:00 |
| Tenhults IF (borta) | 31 maj, 17:00 |
| Waggeryds IK (hemma) | 5 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera