Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Habo IF Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Habo IF Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Habo tog en mycket go seger på Slättens IP mot Mariebo, hemmalaget vann med 2-0 efter 1-0 i halvlek.
Blåvitt började matchen bra och spelade lugnt och tryckt och redan i den 6 minuten sprang Markus Krantz igenom hela Marieboförsvaret och kunde sätta 1-0 till hemmalaget.
Habo fortsatte att spela bra utan att släppa till något man låg helt rätt i försvarsspelet. Mariebo ägde lite mer boll i slutet av halvleken och hade tendenser av att ta över men Habo tog med sig ledningen till halvtidsvilan.
Blåvitt förberedde sig på en Marieboanstormning inför den andra halvleken efter att bortalaget att fått en ordentlig avhyvling av Mariebotränaren. Men i den andra halvleken tog Habo över spelet och låg även där helt rätt i defensiven.
Habo skapade mer farliga målchanser än bortalaget i sina omställningar. I den 55 minuten tilldömdes hemmalaget straff efter Anton Staf har blivit nerdragen, Staf tog själv hand om straffen och satte säkert straffen till slutresultatet 2-0. Blåvitt har även ett par chanser att utöka ledningen bla har Wiktor Fransson ett läge där han får på ett klockrent vollyskott men det tar i stolpen, det hade kunnat bli årets mål.
Hela hemmalaget gör återigen en strålande match med extra plus till mittbackarna Erik Hageltorn och Christer Persson. Även mittenfälltets Henrik Appelberg ska nämnas för en prickfri insatts i ett mycket bra Habo.
| Sävsjö FF (hemma) | 22 maj, 19:00 |
| Nässjö FF (borta) | 25 maj, 19:00 |
| Norrahammars IK (borta) | 29 maj, 19:00 |
| Tenhults IF (borta) | 31 maj, 17:00 |
| Waggeryds IK (hemma) | 5 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera