Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Habo IF P-15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Habo IF P-15.
P-15
Följ oss för uppdateringar
Viktig information gällande kommande veckors träning
Nu går vi över till sommartider och får från nästa vecka äntligen gå på gräs. Dock sker det ett par ändringar som man behöver känna till så läs hela nyheten.
Nya träningstider som tidigare kommunicerats är:
Måndagar 18:30-20:00
Onsdagar 17:00-18:30
Dock är det problem med A-planen så vissa justeringar kommer ske. För vår del betyder det att onsdagsträningarna som skulle varit på konstgräset istället flyttas till Gunnevi. Planen är inte optimal men bättre än inget. För er som aldrig hört talas om Gunnevi så kan ni köra mot Kyrkvägen 24. Mellan Kyrkvägen 24 och Kyrkvägen 26 finns en väg in till parkeringen för Gunnevi.
Nya kallelser skickas ut inom kort. Var noga med att kolla plats för onsdagsträningarna. Som det ser ut nu gäller detta för veckorna 19, 20 och 21 men kan ändras.
Så här skriver Habo IF:
Då det är ett jättepussel när en plan inte är spelbar så har vi prioriterat den administativt enklaste lösningen, samt våra seniorlag. Det innebär i korthet:
- Matcher prioriteras
- All träning på Plan A flyttas till konstgräset
- All träning på Plan C flyttas till Gunnevi
- I de fall där det är möjligt har vi "flyttat tillbaka" träning från Gunnevi till konstgräset, så vi i första hand fyller konstgräset (gäller främst vecka 20).
- Våra lag på 3mot3 kan som tidigare informerats inte starta ordinarie träningar förrän efter 15 maj, då är planerna klara.
Vänliga hälsningar
Tränarna
| Poolspel - Värnamo Södra | 16 maj, 08:45 |
| Tenhults IF 3 (borta) | 16 maj, 13:00 |
| Husqvarna FF 1 (borta) | 17 maj, 10:00 |
| Waggeryds IK 2 (borta) | 17 maj, 13:00 |
| Mullsjö IF 1 (borta) | 18 maj, 17:30 |
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera